Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > förslag på nybörjar ros önskas
          Danne031
          Inlägg 20-04-2009, 20:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 373
          Medlem sedan:
          22-03-2009
          Medlem nr: 21 760



          Först och främst kanske jag ska fråga om huruvida, från nu och en månad framåt är en lämplig tid att plantera en ros?

          Vi har en rabatt i väster/söder läge, den är 3-4m lång och går utmed en trappa, vi tänker oss att en ros kunde ockupera 1-2m bredd och då få en 2m höjd ungefär. Detta en rätt så utsatt rabatt, med en äng rakt framför och inga buskar i närheten.


          Nu förstår jag att det finns en otrolig mängd rosor att välja mellan, men om man betänker att den ska vara relativt tålig och lättblommad för en nybörjare, så kanske det drar ner utbudet något.. Lite ungefärligt vad en buske kan kosta kan också vara av intresse.

          Tips eller bilder tas tacksamt emot smile.gif

          Om det spelar någon roll förresten, så står idag en uschlig buske där vi vill ha rosen. En sådan där med mycket, mörka och små gröna blad toppat med oätliga lingonstora blåröda bär. En typisk buske att hitta utmed en trappa i ett lägenhetsområde tycker vi thumbdown.gif Busken ska väck och jorden förbättras såklart. Eller snarare, hela rabatten ska grävas om, idag verkar det inte finnas något som helst annat än krokusar i drivor och en och annan påsklilja. Ganska tråkigt då detta är rabatten utmed stora entrén.


          --------------------
          Stundtals passionerad hobbyodlare
          4mil sydost om Göteborg, zon 4
          y
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Kajsa
          Inlägg 20-04-2009, 21:40
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Plantera rosor nu är en bra tid ! En buskros kostar från ca 100 - 130 kr, rabattrosor kan vara billigare men inte alltid. Några förslag på säkra och friska rosor


          Louise Bugnet, en ros som älskas i alla läger, blir ca 2 m hög och 1.5 m bred är helt frisk, fryser aldrig ner och blommar till sena hösten. Doftar !


          Therése Bugnet, samma storlek som ovan, rödaktiga grenar, frisk och blommar till sena hösten. Doftar gott, fryser aldrig ner.


          Wild Edric, blir en buske ca 1.5 m denna ros är en av mina största favoriter, en doftbomb, blommar till sena hösten och fryser inte ner en cm, zon 5. En ganska ny rugosahybrid från Austin.

          Kika annars i album/ Rugosa rosor eller album/Kanada rosor eller album/Moderna buskrosor där finns en del.


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 12:14
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon