Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vill ha tips på plommonträd!
          Mi70
          Inlägg 19-05-2004, 19:38
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 521
          Medlem sedan:
          17-07-2003
          Medlem nr: 1 914



          Jag skall köpa ett plommonträd till min radhusträdgård. Kraven är att trädet inte får bli jättestort, helst utan alltför många sjukdomar, och att det skall bära frukt ganska snart........... tongue.gif

          Jag är ingen hejare på sorter, men minns en från min barndom, rödgula stora plommon som smakade underbart.............. och jag saknar verkligen plommon i min lilla trädgård som ändå stoltserar med både vita, röda, svarta vinbär, krusbär och ett rikbärande äppelträd (oranie E)!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 19-05-2004, 20:40
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Många plommon blir små träd, men det finns metersskillnader och det finns de som breder ut sig och de som växer mer uppåt med smal krona. Man kan också spaljera plommon mot vägg.

          Titta in på http://www.algonet.se/~reinisch/plommon.htm.

          Vanlig sort med rödgula frukter är Viktoria. Den får så mycket frukt att man måste kartgallra för att grenarna inte ska behöva skäras in hårt och för att frukterna inte ska få fruktmögel. Det är för plommon en rätt stor trädsort.

          Blommar ditt Oranie mycket i år? har noterat att många andra Oranie i Stockholm tar paus från blom i år.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-08-2025, 23:58
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon