Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Pion-plantering, -är 75 cm för grund rabatt?
          olgak
          Inlägg 16-06-2005, 10:32
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 725
          Medlem sedan:
          06-05-2005
          Medlem nr: 5 697



          Har en halvskuggig rabatt med bra jord och två fina platser för pioner. Rabatten är längs husväggen, och är endast 75 cm djup. Är detta för smalt? Rekommendationen brukar vara att det ska vara 1x1m för en pion. På bredden kan de få 1 m. Kan det vara olika växtsätt på olika pioner som gör att vissa skulle kunna växa där ändå? Tacksam för synpunkter!


          --------------------
          OlgaK zon II

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gunilla T
          Inlägg 27-04-2009, 19:57
          Länk hit: #2


          Gäster






          Det låter som att din pion inte får en bra start - du bör nog göra både större och bredare grop med lucker jord. Gräs tar väldigt mycket näring från växter.

          Om du med planteringsjord menar den billiga jorden du köper säckvis - fem för hundra - eller vad det nu är, så innehåller den knappast någon näring alls, den innehåller mest torv och försvinner väldigt snabbt om du inte blandar den med bättre mull - kompost t.ex.

          Om det är den billiga planteringsjorden du planterat i kommer den att sjunka rejält och det bildas en grop där pionen är planterad. Om den omgivande jorden är tung lerjord så kommer det att bildas vattensamlingar där och det gillar inte din pion - den drunknar.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 07:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon