Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Litet vasformat träd med lätt skugga till lerjord, zon 3?, En fråga om lämpligt trädval till lerjord.
          Don Quijote
          Inlägg 07-05-2009, 14:54
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 31
          Medlem sedan:
          25-03-2009
          Medlem nr: 21 821



          Hej alla fantatsiskt skickliga forumdeltagare!
          Under vintern har jag försökt att identifiera ett passande träd till min trädgård i zon 3 med lerjord. Tyvärr har det inte gått så väldigt bra men jag har ändå fått fram några alternativ (se nedan). Problemet tycks vara att de flesta inte finns i Sverige och en del inte ens i Europa. Min fråga är därför om ni kan hjälpa mig hitta något lämpligt träd med följande kriterier:

          Höjd: 4-6m (också efter beskärning ok)
          Snabbväxande
          Utseende: Vasformad krona, gärna små, lätta och luftiga blad som ger en lätt skugga. Om möjligt vacker höstfärg, bär, doft och blomning.
          Jordmån: lera
          Zon: II-III (Oslo)
          Läge: soligt och ganska skyddat

          Det jag hittat som skulle kunna kvalificera är:

          * Maackia amurensis 'starburst' -ny snabbväxande sort som jag inte hittat i Europa. Verkar väldigt intressant.
          * Zelkova serrata 'Schmidtlow' -ny och låg Zelkovasort men ser den inte i Europa. Går den att få tag på?
          * Malus 'Golden Raindrops' -har inte hittat denna till försäljning någonstans i Europa och den skall ha överlägsna egenskaper och bra form.
          * Robinia pseudoacacia -passar villkoren men har lite fel form och storlek. Kan den beskäras? Finns lägre sorter?

          Vad tror ni?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Don Quijote
          Inlägg 08-05-2009, 14:10
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 31
          Medlem sedan:
          25-03-2009
          Medlem nr: 21 821



          Tack Anders!

          Många bra förslag där. Gullregn har du iofs rätt i men jag är inte så förtjust i vare sig blomfärgen eller fröhängena, tyvärr. Robinian däremot är en annan sak med sina vita blommor och skira blad, men jag vet att den blir både stor och kan vara litet bräcklig. Kollade upp Cinnoberapel som du tipsade och måste instämma att bladen är verkligen fina. Kan den beskäras till bredare krona kanske? Borde i så fall kunna ge en lättare skugga under.

          Annars låter förstås både prydnadsapel och prydnadskörsbär intressant men jag känner inte till vilka som är vasformade och inte. "Kanzan" är det förstås, men hur stor blir den? Snabb? En flerstammig sådan vore säkert riktigt vackert. Björkarna låter verkligen vackert, särskilt flerstammiga Himalayabjörkar men jag tvekar pga storleken. Har bara ännu aldrig sett en vackert beskuren Björk men jag har förstås inte sett allt.

          En sista fråga gäller Rysk oliv, eller Eleagnos angustifolia. Den skall klara lera bra och vara ganska tuff, men hur är det med hastigheten där? Och formen? Har inte direkt tålamod vänta 10 år på att få någon storlek på trädet och inte heller lust slänga ut en förmögenhet på ett fullvuxet träd. Men kanske kan Cinnoberapel eller "Kanzan" vara goda alternativ.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-09-2025, 21:57
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon