Medlem
Antal inlägg: 15
Medlem sedan: 09-05-2009
Medlem nr: 23 095
Jag är väldigt mycket novis på krukväxter men har efter en stunds googlande räknat ut att jag har en glasörtskaktus. Den är ganska gammal och har på sistone fått en massa vinröda prickar på en del grenar. Det kan vara så att det är grenarna som fått mest sol (den står i fönstret och har trivts med det sedan den var bäbis). De prickiga grenarna är även lite smalare än de andra.
Är det någon slags sjukdom den fått? Paradisträdet och fikusarna som står bredvid har inga prickar eller andra problem. Någon som har koll eller varit med om något liknande?
Medlem
Antal inlägg: 2 670
Medlem sedan: 31-12-2007
Medlem nr: 13 427
Hej Olli och välkommen hit. Har inte så mycket erfarenhet av kaktusar, Julkaktusar då, så jag har tyvärr ingen aaaning, men du får snart svar. Jag lovar!