Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Utplantera Färsk GRÄSLÖK från Ica?, Går det?
          Poyye
          Inlägg 10-05-2009, 10:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 16
          Medlem sedan:
          19-04-2009
          Medlem nr: 22 488



          Hej
          jag har läst att om man sår gräslök själv så kan det ta upp till två-tre år tills man kan skörda riktigt.
          Då ska den färska gräslöken som finns på typ Ica vara minst ett eller två år gammal? det låter väldigt konstigt om det är så men nu undrar jag om man kan plantera ut dem som man köper på ica och spara tid?

          Tack på förhand
          Poyye
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  graslok.gif ( 16.01k ) Antal nedladdningar: 31
           


          --------------------
          ZON 4
          Sundsvall
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          noora
          Inlägg 11-05-2009, 13:17
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 699
          Medlem sedan:
          03-02-2003
          Medlem nr: 678



          Det är mer pyssel med dessa plantor än med plantor från plantskola (som du kan sätta ut direkt), men det är fullt möjligt att hålla liv i dem och sätta ut dem. Jag har planterat både gräslök, timjan, mejram, salvia och citronmeliss från grönsaksdisken ute i trädgården. Efter några månader ser man ingen skillnad på dem och på något som är uppdraget från frö eller köpt i plantbutik.

          Eftersom plantorna är uppfödda inomhus är det bra att avhärda dem innan man planterar ut dem. Ställ dem ute några timmar åt gången i början, precis som du avhärdar små fröplantor som har stått inne.

          Vattna plantorna generöst i början, de är vana vid mycket vatten och det tar en stund för dem att vänja av sig.

          Timjan, oregano, mejram och liknande mår väldigt bra av att toppas kraftigt i början. Jag brukar bara lämna ett bladpar på varje stjälk. Rötterna i den genomblöta krukan är inte i bästa skick och orkar inte alltid hålla hela plantorna vid liv någon längre period, men om du klipper ner dem så klarar de sig bättre.

          Dela gärna "plantorna" när du planterar ut dem. I varje kruka finns nämligen mängder med små plantor.

          Några av skotten i krukan stryker för det mesta med, men tillräckligt mycket överlever om man gullar lite med dem för att det ska vara värt besväret.


          --------------------
          Noora - med trädgård i Tullinge, zon 2-3
          Nooras Örtagård - min webbsida om örter
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 14:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon