Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Orsak till och behandling av skada i Äppelträd
          markus.bylund
          Inlägg 14-05-2009, 09:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          14-05-2009
          Medlem nr: 23 276



          Har ett Oranie-träd som planterades hösten 2005. Tillväxten har varit förhållandevis långsam, men trädet har alltid sett frisk ut och blommat rikligt (även om äppelskörden har varit dålig).

          Häromdagen tog jag bort stöden och upptäckte då en skada i stammen under gnagskyddet (se bild, stammen är ca 5 cm i diameter vid skadan). Stammen är ihålig ca 12 cm ovanför resp. 8 cm nedanför skadan. Utanför skadan låg en liten mängd blött brunt trämjöl. Utöver någon enstaka svartmyra så har jag inte sett några insekter eller larver i anslutning till skadan. Trädet ser fortsatt friskt ut i övrigt och bär rikligt med blomknoppar.

          Har någon förslag på vad som orsakat skadan? Kan någon tipsa om åtgärder som kan begränsa vidare angrepp?

          Tack,

          Markus
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  Oranie.JPG ( 363.73k ) Antal nedladdningar: 47
          Bifogad fil  Skada.JPG ( 246.07k ) Antal nedladdningar: 54
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          MariaS
          Inlägg 15-05-2009, 20:09
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 12 573
          Medlem sedan:
          05-03-2004
          Medlem nr: 2 930



          Det där ser ut som en skada av för snäv uppbindning. Trädet har inte haft möjlighet att röra sig när det blåst och då sker sådana här skador. Nu är det för sent att göra något. Trädet klarar sig ändå. Den viktiga delen (sildelen och kambrium) fungerar ändå, eftersom skadan börjat läka. Kärnveden är mer ett skelett för trädet. Börjar det ruttna i kärnveden, brukar träden kompensera för detta och bygger upp sig runt om istället.

          Att det ger mindre med frukt, beror säkert på jordmånen. Äpplen är ganska petiga med att jorden ska vara lucker. Det bästa är att plantera äppelträd i en låg kulle, som gör att vattnet rinner från trädet och därmed också håller jorden luftigare.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-08-2025, 10:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon