CITAT (Anic @ 10-03-2008, 20:19) 

Hej
För ca 3 år sedan köpte jag ett juliana sunseeker 10 kvm, 6 mm isolerplast från willab. Som visserligen har gett mig många trevliga stunder, men nu börjar jag ångra många val kring det, på grund av en del problem och jag undrar om det är flera som haft liknade problem? Och hur ni löst det. Är det bara en himlans otur?
Bland annat valde jag monteringslister till växhuset(alla val jag gjorde gjorde, gjorde jag efter att ha rådfrågat willabs personal), men när det blåser lite lossnar listerna och hamnar på marken. Vet jag att det skall blåsa lite gran, får jag gå runt och trycka till listerna eftersom de lossnar i kanterna. Trots att jag tidigare tryckt fast dem ordentligt. 
Jag brukar ha 2 skivor, en i dörren och en i enden på långsidan, som lossar när det det inte ens stormar. Jag har vid tre tillfällen prata med willab om detta, jag har fått svaret att silikona fast dem. Vilket jag tycker är ett tråkigt svar, eftersom det endå kostade extra att köpa dessa monteringslister istället för det andra allternativet där man skulle silikona.
För 1 1/2 vecka sedan blåste flera skivor i väg, hittade dem efter mycket letade (vissa över en km bort) men många var förstörda. Visserligen var det klass 2 varning, men växthuset blåste isär innan det hann blåsa till ordentligt. Nästa år skall jag packa in växthuset i gladpack(eller vad det heter som man packar pallar med) om jag kan få tag på det, då kanske växthuset överlever vintern. Efter som grannar sett växthuset blåsa iväg vid 15.00, och det enligt smhi blåste som mest 16.00(22 m/s) och garantigränsen är 21 m/s, tänkte jag att kanske garantin skulle gälla, men tyvärr delade inte willab min åsikt. Just nu står växthuset utan skivor, till jag bestämt om jag ska sätta fast de skivor som är delvis förstörda eller köpa nya. vet någon hur stor betydelse det har om det är intryck på en sidan av kanalen eller om de är vikta vid hörnen? De ser tråkiga ut när de är förstörda, men jag vill helst inte köpa nya skivoe då det är så dyrt, så fyller de sin funktion är jag nöjd för tillfället.
Sen har jag problem med vädringsluckorna som inte går att stänga, pga att de blåst åt sidan. Man får gå och slå dem rätt ganska ofta, så de går att stänga. Börjar bli rätt så trött på dem.
Det mest frustrerande problemet är med att extra sockeln börjat rosta. Vilket den absolut inte skall göra. När jag mailade willab tyckte de att jag skulle slipa rosten lite och måla med hammarlack, de ansåg att 300 kr är rimligt för material och eget arbete. Fast nu har jag fått dem till att istället skicka mig en ny sockel, efter som deras bud kändes som ett skambud. 
Är det någon som bytt sockel innan? 
Har ni då plockat isär hela växthuset eller kan man på något sätt lyfta hela växthuset från den gamla till den nya sockeln tror ni? Tycker inte att det lockar med alla timmar för att plocka isär det, för att sen sätta ihop västhuset.
Ett pronlem som jag antar många har (åtminstond enligt willab) med isolerplasten är att det blir väldigt mycket alger i kanalerna. Brukar ni ta loss skivorna för att göra rent? Eller hur löser ni det?
Ursäkta om jag låter gnällig, men jag känner mig besviken och trött på det, åtminstånde för tillfället.
Man skulle nästan kunna tro att det är mitt växthus du nämner här, förrutom att jag har inte behövt leta skivor.
Även fast flera lister har lossnat så har skivorna suttit kvar.
Vi har också pratat med Willab om dessa monteringslister som skulle vara så bra och lätta att montera. Här höll det på att sluta med skilsmässa, många svordomar var det.
Vi följde verkligen alla råd från Willab, bl a att låta listerna ligga i solen för att bli mjuka och lättare att montera.
Vi provade även att gnida in dom med diskmedel för att lättare få dom på plats.
Tycker det är synd att en sådan firma är så nonchalanta när man pratar med dom.
Känner inte riktigt för att rekommendera dom.
Så du är inte ensam om dessa problem.