Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rosrost som inte ger sig, Aloha buskros som konstant får rosrost
          miclo73
          Inlägg 23-05-2009, 10:25
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10
          Medlem sedan:
          28-02-2009
          Medlem nr: 21 380



          När vi köpte vårt hus för snart fem år sedan fanns det inte mycket trädgård kvar. Från att ha varit en vacker allmogeträdgård med rosenrabatter, kryddträdgårdar, fruktträdgårdar och gångar har otäcka ägare jämnat det vackra med marken och lagt gräs!! Nå... 1000 kvm gräsmatta är nu förvandlat efter många timmars slit... rose.gif

          Det som fanns kvar i trädgården var två stora (2,5 m) buskrosor som vi med hjälp av Fredriksdals rosarium i Helsingborg kunde artbestämma till Aloha. Vi var tvungna att beskära dem helt det första vi gjorde - de stod bredvid två döda enar som var bostad till ohyra av alla de sorter - alltså hade rosorna också alla sorter.

          Med idogt kämpande har vi nu fått väck alla sjukdomar sånär som på den envisa rosrosten som vägrar släppa taget och buskrosorna har vuxit upp till dryga metern trots att vi varje år har fått beskära rejält för att få dem friska. De blommar fantastiskt och doftar så härligt - men den där f******e rosrosten! ranting.gif

          Har läst på och förstått att vissa arter helt enkelt får dras med rosten - men skam den som ger sig. Vi har sprutat med diverse olika svamphämmande medel och undrar nu om det finns något finfint medel man kan vattna rötterna med?? Ja spruta hela busken naturligtvis, men vi vill ge oss på rötterna för att se om det kan få effekt.

          Att ta bort buskrosorna är inte ett alternativ, de har stått här i snart 50 år har vi tagit reda på - och en sådan raritet tar man helt enkelt inte bort i första taget.

          Så alla ni kunniga och duktiga trädgårdsentusiaster där ute - har ni några magiska trix sos.gif i bakfickan får ni gärna dela med er!

          Miclo
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Bassam
          Inlägg 23-05-2009, 14:04
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 985
          Medlem sedan:
          04-10-2007
          Medlem nr: 12 723



          Tack för frågan
          det är inte svårt om man tycker om bekämpa och jobba lite ,
          man kan gör:
          1-man ska gör bra beskärning för att sol och luften går bra genom växter.
          2 Ta bort alla sjuka delar och bränna dom.
          3 spreja växter på ( SVAVEl ) svavel gör bra resultaten mot ROST.


          H:Bassam
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-11-2025, 17:40
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon