Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Knycka växter!, Skott eller sticklingar...
          AifoS
          Inlägg 22-05-2009, 18:50
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 15
          Medlem sedan:
          20-05-2009
          Medlem nr: 23 478



          Hallå alla trädgårdsfantaster!

          Jag är färsking och skulle behöva lite hjälp med råd om vilka växter som är möjliga att ta skott på! Det är så att jag inte riktigt har planerat min trädgård (som är vildvuxen efter förra ägarna) men vill gärna ändå sätta saker i jorden!
          Dock vill jag inte köpa på mig dyra plantor eller buskar som jag ännu inte vet var jag ska ha....men jag tänker att små skott av diverse lättförökade växter (eller delade plantor av blommor, perenner o.dyl) kunde vara ok. Jag har nämligen stora områden med jordyta (efter rensning av hallonSKOG bla) jorden vet jag inte vad det är för slags, men den är mer åt det leriga hållet än svart och "mullig" samt en hemvist för en triljon maskar!!
          Kan alla växter bara knipsas av och stoppas i jord/vatten för att rota sig?
          Jag har läst i andra trådar att det är ganska ok att stoppa ner saker i jorden och sen ta upp dem om man ångrat sig utan att göra allt för stor skada (när man är försiktig förstås).

          Jag skulle gärna bara fråga runt bland dem jag känner om jag får knycka ett skott eller två, men jag vet ju inte om det fungerar för alla växter som jag vill ha! Shersmin tex...och pion smile.gif

          Hoppas någon kan svara....jag kan bidra med krusbärs"skott" för boende nära dalarna ;P

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Maggan H
          Inlägg 24-05-2009, 11:18
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 173
          Medlem sedan:
          28-09-2003
          Medlem nr: 2 369



          Jag har inte provat att rota en pion, men varför inte försöka om du har ämne att ta av?

          Förvedad betyder att grenar/stammar har blivit hårda och de blir de efterhand som de blir äldre, därför ska man ta toppsticklingar som inte är så långa, de har inte hunnit bli så hårda. Ju hårdare ju svårare att få att rota sig. Viktigt vid alla rotningar är fuktigheten, så på med plastpåse, det kan räcka med en uttorkning så är det kört.


          --------------------
          MVH Maggan

          Bor och odlar i zon 1 NÖ Skåne
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 03:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon