Medlem
Antal inlägg: 4 829
Medlem sedan: 17-04-2006
Medlem nr: 7 440
här uppe i stockholm på hötorget så har dom varje dag marknad...när dom ska stänga så slänger dom i stort sätt saker på en i dag passade jag på att göra lite vad jag tycker var fynd!! det blev 2 st lewisior 10 kr st, 2 st hängpetunior 10 kr st, ! frilands kiwi självfertil, 1 frilandsvindruva (okänd) men ska klara ner mot 20-....dom gav jag 70 kr för men dom var ju ganska stora och fina på vägen hem köpte jag ett plastväxthus.....jag har ju aldrig haft sånt förr och nu ställde jag in saker som stog inne samt det nyköpta.....dom köpta är ju avhärdade dagtid men ej natt!! Jag skulle behöva flera växthus men det är en annan femma men om jag nu då låter allt stå där ute och lägger fiberduk runt om...blir det bra tro?? När kan jag plantera ut det ny köpta tror ni???? vår99alla.JPG
vår98kiwivindruva.JPG
vår97lewisia2.JPG
vår96lewisia1.JPG
vår93växthus1.JPG
vår94växthus2.JPG
--------------------
mvh / malin zon 2 - 3
yg400.gif
"För att visa, att man inte alls blev rädd när man hoppade till, kan man hoppa upp och ner ett par tre gånger liksom för att motionera sig. Källa: Nalle Puh - A.A. Milne"
Medlem
Antal inlägg: 523
Medlem sedan: 21-12-2008
Medlem nr: 20 189
Jag köpte mitt på Ö&B, billigt var det också! Ca 150 kr har jag för mig. Fanns även ett större som inte heller var dyrt,men jag kommer inte ihåg exakt pris. (300-400:- kanske..)