Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Mina Squashplantor ser inte ut som andras, hjälp?
          Eliin
          Inlägg 02-06-2009, 00:15
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          19-05-2009
          Medlem nr: 23 448



          Hej!

          Här kommer mitt första inlägg i det här forumet, jag är annars en sån som mest läser och begrundar. Men nu måste jag fråga om squashplantorna jag har. De ser inte ut som de jag hittar på bild, där ser det ut som själva kronan med blad och blommor växer från ett centrum som utgår från marken. Kronan på mina två växer från en stam ca 10-15 cm upp från jorden. Det är ingen grov, stark stam så den viker sig för tyngden från bladen. Jag har satt pinnar som stöd och ska stötta upp den mer för det kommer knappast bli bättre när den börjat utveckla squashen mer. Förutom det problemet växer den bra och jag har haft rätt många hanblommor som slagit ut och många honblommor är på gång.

          Jag undrar alltså om jag gjort nåt fel med mina plantor eftersom de ser ut så eller om jag ska plantera ner dem i jorden eller helt enkelt låta stammen vika sig neråt mot jorden? Eller har jag helt enkelt en annan sort än de jag sett. Kommer inte ihåg nu vad de hette men frukterna ska se ut som normala avlånga gröna man köper i affären.

          Tacksam för svar!

          Mvh Elin
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Eliin
          Inlägg 02-06-2009, 13:10
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          19-05-2009
          Medlem nr: 23 448



          Tack för ett snabbt svar =)

          O ja, de är ju förodlade inomhus och står fortfarande inne när det är dåligt väder. Tror jag faktiskt ska försöka mig på att direktså en planta för att se skillnaden =)
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 20:28
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon