Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rhododendron, Bild och fråga
          Cassiopeia
          Inlägg 25-05-2004, 19:02
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 354
          Medlem sedan:
          25-05-2004
          Medlem nr: 3 710



          Hej

          På vår sommarstugetomt står denna stora Rhododendron, visst är den maffig? rolleyes.gif

          Behöver vi göra något med den, beskära eller så? *noll koll*

          MVH Cassiopeia


          --------------------
          Bor i lägenhet med balkong och har ett litet torp där det finns oändligt mycket att göra!

          Min trädgårdsblogg.
          Min bilddagbok!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          MoniqueÖ
          Inlägg 28-05-2004, 14:34
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 179
          Medlem sedan:
          04-02-2004
          Medlem nr: 2 769



          Vi har ett par gigantiska Rhododendron buskar på vår innergård (mitt inne i Stockholm) som inte har blivit ompysslade alls de senaste 15 åren. Så förra året när vi bildade en trädgårdsgrupp tog vi hand om olika ansvarsområden. På min lott föll buskar och träd. Sagt & gjort tog jag reda på lite inom detta område.

          Fick tips om att gödsla tidigt, vattna rejält tidigt på våren och sen inför vintern för att inte buskarna skulle torka ut. Dessutom bryta av alla gamla (utblommade) blomställningar på hela buskarna (väldigt trist jobb att göra ensam men var betydligt roligare när vi var några grannar som gjorde det ihop). Detta tidsödande jobb gjorde att vi befrämjade tillväxten för nya blomknoppar.

          I år skördar vi frukterna av vårt arbete! På en av buskarna, en vit, har vi minst dubbla antalet blommor som sedan 2-3 veckor har skänkt glädje! Dessutom en fantastisk mängd knoppar som är sprickfärdiga på den stora parkrhododenron busken.

          Allt arbete som vi lagt ner har givit frukt. Och det är så kul att se! Om du har möjlighet att ställa ett par regntunnor nånstans kan du ju använda det att vattna med!

          Till dessa har vi nu kompletterat med en dvärghybrid, dvs en Rhododendron som inte blir högre än 1 m men ca 1,2 bred som heter Goldflimmer med melerade blad. Urfin! Få se hur den utvecklar sig.

          Lycka till!

          Monique
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-12-2025, 06:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon