Om du ska lägga ett material mot husväggen, bör det vara mindre vattenhållande än stenmjöl! Stenmjöl är jättebra om man vill ha tjälsättning eller fuktskador. Då är det bättre med grus, det räcker med 2-3mm, för att det ska vara dränerande.
Det finns många sätt att avgränsa gräsmatta mot grus. Kantsten, grön plastremsa, galvad plåt, hemmagjorda videmattor... ja det är faktiskt bara fantasin som sätter stopp där, men billigast och enklast är nog att helt enkelt lägga en bit markduk mot gräset (lodrätt) och ca 20-30cm djupt.
Jag tror inte du behöver gräva så värst djupt, för att få bort eventuell jord vid husväggen. Troligtvis ligger det redan en dränering där och då brukar ett dränerande lager ligga 10-15cm under rabattjorden - om den inte försvunnit ner i dränlagret förstås - .
Är du säker på att du bara vill ha 80cm brett? Om du t.ex. ska köra en skottkärra där, utan att behöva balansera, så bör gången hålla minst 90cm. Detta är också en bredd man behöver ta hänsyn till om ngn med rullstol dyker upp. 90cm är en norm som ligger till grund att de flesta trädgårdsplattor är 30x30cm. Fundera en gång till på det måttet.
Naturligtvis kan du ha plattor/stenar kant i kant mot gräsmattan. Men vill du få en skön övergång mellan platta och gräs, så sätter du plattan så ovansidan på plattan kommer ca 3-5cm ovanför gräsets rotfilt. Då slipper du dels att gräset växer ut på plattorna och sen är det inte högre, än att du kan köra med ena hjulet på gräsklipparen ovanpå plattorna, för att få en snygg höjd på det omkringliggande gräset.
|