Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Nybörjarhjälp - övervuxen trädgård
          ErikE
          Inlägg 28-05-2004, 23:33
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          28-05-2004
          Medlem nr: 3 739



          Hej!

          Jag och min flickvän har nyss köpt vår första sommarstuga, en jättemysig liten kåk på landet. smile.gif Tyvärr är vi väldigt dåliga på allt vad trädgårdsarbete heter.

          Själva stugan är jättefin, men tomten (ca 400 kvm) är inte omhändertagen de senaste åren tyvärr. Gräset täcker rätt bra och ser ok ut (om än det växt sig _alldeles_ för långt). Däremot har det kommit flera olika sorters ovälkomna växter (nybörjare som man är har jag ingen aning om vad de kallas, men det är allt från små vassliknande pinnar till normalt ogräs och decimeterhögra träd), och det är rätt många mindre tuvor som bildats i gräset.

          Frågan är - tror ni att man måste man riva upp hela gräsmattan och så ny för att få till det, eller går det att slita upp allt oönskat, fräsa(?) bort tuvorna och liknande åtgärdet? Vi har som sagt ingen aning om hur man brukar gå till väga för något sådant här, men hoppas på lite vägledning smile.gif

          Alla förslag är välkomna!

          / Erik
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Susanne i Linköp...
          Inlägg 30-05-2004, 13:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 048
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 61



          Grattis till den nya stugan!

          Det där med vanvårdad tomt (och ibland även hus) är jättevanligt, det finns ju en anledning till att ett hus säljs och inte sällan är det bristande tid/intresse/förmåga att sköta stället som är orsaken.

          Vill du ha en perfekt gräsmatta lär du få gräva/fräsa upp allt, enbart fräsa räcker inte om det finns envisa rotogräs (har jag läst i flera trådar här på forumet) utan ogräsrötterna måste bort. Men varför kämpa så mycket nu på en gång? Klipp ner mattan några gånger och lär känna stället, och identifiera ogräsen så att du vet vad du har att slåss med. Vissa ogräs räcker det med att klippa regelbundet så ger de upp, andra är betydligt svårare.

          För snart två år sen köpte jag min kolonistuga, gräset var då nära meterhögt och rabatterna totalt igenvuxna. Min sambo började med gräsmattan, lånade en motorgräsklippare och malde sig igenom eländet. Ett par gånger körde han på saker som låg dolda i gräset, annars gick det bra. Efter några klippningar till såg gräsmattan riktigt vettig ut. Inte perfekt, men kan duga så länge. Vill vi ha den perfekt jämn någon gång i framtiden får vi förstås gräva upp och jämna till den ordentligt, men allt har sin tid.

          Rabatterna visade sig dölja en hel del överlevande växter, bl a rosor och klematis. Massor av vackra tulpaner dök också upp våren därpå. Om man inte är av typen som totalt måste utplåna alla spår av tidigare ägare kan man, genom att inte röja bort allting med en gång, få gratis växter som är ganska tuffa och passar på växtplatsen. Alla veklingar som funnits har sannolikt redan dött av vanvården.

          Men det finns kanske inga rabatter vid din stuga? rolleyes.gif


          --------------------
          Alla morgondagens blommor gömmer sig i de frön som sås idag.
          Kinesiskt ordspråk
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 02:45
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon