Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Trampstenar som trädgårdsgång
          Jimbo79
          Inlägg 18-06-2009, 14:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 87
          Medlem sedan:
          14-03-2007
          Medlem nr: 9 346



          Hej!

          Vill bara kolla om någon av er har några idéer om vad man kan hitta på istället för att göra en hel gång med marksten till vårt förråd runt huset. Jag tycker nämligen att det skulle förstöra vår gräsplan.
          Jag har tänkt mig granitplattor eller grå kalksten som läggs ut med mellanrum där gräset kommer upp emellan men nu verkar det som att det är svårt att få tag på i Östergötland. Eller kanske nån här har ett tips om var jag ska vända mig. Har sett att Starka sten har något som de kallar Steppingstones men de kan inte garantera att de klarar frost, vilket ju inte känns så bra. sad.gif

          Funderar även på om man istället kan använda sig av samma typ av marksten som jag lagt på entrégången, dvs. S:t Eriks Rustik. Någon som vill hjälpa mig i idétorkan?

          Tack på förhand!

          Mvh, Jimmy
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Peztis
          Inlägg 20-06-2009, 18:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8 521
          Medlem sedan:
          18-01-2009
          Medlem nr: 20 608



          Man borde väl kunna lägga ett stort rabarberblad med nerverna uppåt i botten på plastpåsarna också.
          Eller så lägger man rabarberbladet på en plan yta av sand samt gör en ram med sand eller betongen grötigare så att den inte flyter ut.

          MariaS: måste man verkligen armera? Har för mig att om man gjuter fågelbad så behöver man inte armera. Men det är ju inte riktigt samma slitage på det iofs.


          --------------------


          * ~~~ * Besök gärna min blogg bladsomblad.blogspot.com * ~~~ *
           
          Citera
          MariaS
          Inlägg 20-06-2009, 19:16
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 12 573
          Medlem sedan:
          05-03-2004
          Medlem nr: 2 930



          CITAT (Peztis @ 20-06-2009, 19:16) *
          MariaS: måste man verkligen armera? Har för mig att om man gjuter fågelbad så behöver man inte armera. Men det är ju inte riktigt samma slitage på det iofs.

          Du svarade nästan på din egen fråga. Det är stor skillnad på vikten från en fågel och på människor. Dessutom bör ju klivstenarna vara tjockare än ett fågelbad också, varför armeringen är nödvändig. Det vore ju tråkigt om man måste gjuta nya stenar varje år, för att man snålat på några dm2 nät...

          Jag rekommenderar faktiskt finmaskigt hönsnät även i fågelbaden, om man vill vara säker på en varaktig installation i sin trädgård.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 05:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon