Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Världens längsta häck
          Olfi
          Inlägg 21-06-2009, 23:17
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 16
          Medlem sedan:
          04-03-2009
          Medlem nr: 21 428



          Vår stora gård ligger bredvid en grusväg (ganska väl trafikerad sådan) och idag står där en lång björkhäck.. Eller häck o häck, det är ca 20 st björkar som beskärs lite nu och då så de inte ska bli förväxta (de är kanske 3 m höga...). Dessa fanns här innan vi kom hit, och de är ju inte snygga direkt, men de fyller i alla fall sin funktion med att stoppa damm från vägen, och insynen. Utseendet är dock som sagt inte optimalt (som med de flesta björkhäckar). Vi har funderat hit och dit om vad man skulle kunna ersätta den med, det största problemet är dock att sträckan häck som behövs är ca 35-40 meter!! Med andra ord behöver vi vinna på lotto innan vi kan investera i nya häckplantor... -cry-.gif
          Nån som vill skänka en slant...? naughty.gif

          Detta var väl egentligen inte nån fråga, men... Ingen annan som har samma problem som kan sympatisera lite?
          Eftersom björkhäcken går efter stora delar av gården har den väldigt stor inverkan på helhetsintrycket, därför känns läget lite hopplöst.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          MariaS
          Inlägg 22-06-2009, 11:34
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 12 573
          Medlem sedan:
          05-03-2004
          Medlem nr: 2 930



          Kopparhäggmispel (Amelanchier laevis), prakthäggmispel (Amelanchier lamarckii), svartaronia (Aronia melanocarpa), sibirisk ärtbuske (Caragana arborescens), europeisk lärk (Larix decidua) är några förslag.

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 09:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon