är rötterna så ytliga att man måste ha marktäckare som svalkar dom så är det inte bra, då rosen blir mer utsatt för torka. annars så svalkar jorden rötterna. det är bara ytan som blir varm. plus gillar rosor värme runt stammarna och bladen så det är bara bra.
jag tycker det är snyggt med marktäckare vid rosor, och har det i min egen trädgård. just för rosen gör det nog ingen större skillnad. kanske ibland bättre utan marktäckare som inte konkurrerar om vatten näring och det är därför som man heller ej ska välja aggressiva marktäckande växter och hålla rent längst in som du skrev.
hos mig har jag rosor som både är täckta helt av marktäckandeväxter och dom som är utan (även i soliga lägen) och det är ingen jätte skillnad hur dom mår.
|