Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > ovanlig flygande insekt
          pialotta
          Inlägg 25-06-2009, 17:39
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 445
          Medlem sedan:
          16-02-2004
          Medlem nr: 2 821



          hej alla.
          Igår såg jag en ny insekt (?), som en korsning mellan bi, humla och kolibri.
          3 cm lång kanske, lurvigt huvud/kropp, långsmal, ljusgul (-grön) och den stannade flygande i luften när den sökte nektar, precis som en kolibri. ljusa vingar som snurrade på. Mindre än en bålgeting, knappt 3 ggr så stor som ett bi. Svarta ben och snabel om jag minns rätt. Den fladdrade när den flög vidare.

          Någon som har en aning? Jag har då aldrig sett ngt liknande!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gossen Ruda
          Inlägg 30-06-2009, 07:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Dom flesta migrerande fjärilar dör på hösten. Det är inte så att dom flyger tillbaka ner till sydliga trakter. Däremot finns det i arternas normala utbredningsområde en massa som stannar kvar och övervintrar för att sen nästa år starta nya vandringsvågor. Det är väl ett sätt att försöka utöka spridningsområdet. Man har observerat en del sydflygande fjärilar på hösten men det kan ju också vara ett önsketänkande hos iakttagaren.

          Enda undantaget är den Nordamerikanska Monarken, Danaus plexippus. Den övervintrar i stora mängder i Mexicos bergstrakter, sitter i drivor på träden. På våren börjar dom flyga mot norr och har under vägen flera generationer. Sista generationen startar sen flygningen söderut till samma övervintringstrakter. Hur dom hittar till samma platser är nog fortfarande en gåta.

          Fjärilen har spridit sig till andra världsdelar och finns även i Europa, Azorerna bl.a. om jag får tro mitt minne. Finns även på andra ställen. Även där vill den gärna vandra men inte så organiserat.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 13-08-2025, 10:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon