Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vaddå mördarsniglar!, Har ni hört talas om åkersnigeln?
          Nina K
          Inlägg 03-07-2009, 18:30
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 102
          Medlem sedan:
          16-05-2007
          Medlem nr: 10 461



          Jag blir tokig på de små slemmiga åkersniglarna. De växter som de är förtjusta i blir totalt kalätna...av EN snigel! Varje kväll går jag och klipper mördarsniglar mest för sakens skull. De är ju ondingarna eller hur? Men när jag upptäcker riktigt rejäla skador på växter så är det alltid den betydligt mindre krabaten åkersnigel som visar sig vara skyldig. Dessutom är den så liten att man knappt kan se den.

          Jag har en hosta med miljoner hål som jag envist bevakar. Igår hade en pytteskrutt till åkersnigel ätit ett HELT BLAD på hur kort tid som helst. Grrr...snacka om aptit.

          Men jag måste erkänna att mördarsniglarna kommer att fortsätta stryka med. Det är alltid enkelt att skylla på någon stor än en lilleplutt :-)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Nina K
          Inlägg 06-07-2009, 12:07
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 102
          Medlem sedan:
          16-05-2007
          Medlem nr: 10 461



          Intressant att inte bara jag har det problemet. Jag undrar om mördarsnigeln inte uppfattas som ett större hot för att den är ute i alla möjliga väder och därför syns mer - bortsett från att den är stor och ser farlig ut förstås smile.gif Åkersniglarna vill nog ha det lite mera blött (eller natt) för att komma fram. Häromdagen hade vi ett rejält skyfall på eftermiddagen - och sedan klippte jag uppåt 50 små åkersniglar som tittat fram ur sina gömmor. Har aldrig sett så många av dem förut. Och min trädgård är pytteliten...Men jag hittade bara en mördarsnigel.

          En till sak, åkersniglarna kalasar också på varandras klippta lik!

          Så hädanefter är alla sniglar mördarsniglar i mitt tycke. Alla kommer vänligt men bestämt att förpassas till andra (läs: sälla) jaktmarker. smile.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 03:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon