Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Köttätande växt, Till en försigkommen 6-åring
          Molngrabb
          Inlägg 06-07-2009, 20:57
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 100
          Medlem sedan:
          11-07-2008
          Medlem nr: 17 416



          Jag känner en kille på 6 år som är helt galen i allt vad liv heter, vare sig det handlar om rymden, kräldur eller insekter. Jag tänkte ge honom en köttätande växt eftersom jag tror att han hade haft stor glädje av en sådan. Vad jag behöver är bra tips på en passande förstagångsväxt. Det som dyker upp i mitt huvud är venus flugfälla men jag har dålig koll på om den är lättskött eller inte.

          Ser fram emot förslag och hjälp. smile.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Nauti
          Inlägg 06-07-2009, 22:03
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 276
          Medlem sedan:
          06-06-2008
          Medlem nr: 16 626



          För det första tycker jag det låter konstigt att han gillar insekter och vill ha en växt som måste döda dem för att överleva.

          För det andra så är inte venus flugfälla något bra val skulle jag tro. Då man inte får peta igen fällorna, då dör den. Den måste ha kalkfritt vatten, annars dör den. Den måste även ha vintervila, annars kommer den att dö i slutändan ändå.

          Jag tycker att min flugtrumpet är lättast att odla och kräver minst. Annars är tätörten ganska lätt den med. Den kan man även ta bladsticklingar på som rotar sig ganska lätt, så att man har ifall moderplantan dör.

          Redigerat av Nauti: 06-07-2009, 22:10


          --------------------
          Earthlings - En dokumentär om människans syn på djur och hur hon behandlar djur. Med användning av dolda kameror får man se hur djur behandlas i kött-, klädes-, husdjurs-, nöjes- och forskningsindustrin.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 10:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon