Åh så vackert!
Hanna! Den tyckte jag om!
Hjälmar Gullberg dikt (som jag inte läst förut) är underbar!
MRLINDELL! Har du ksrivit denna själv? Jättefin!!!
Ja Felix matte, jag älskar skrivna dikter, av det här slaget!!!
Mycket fin dikt du började tråden med.
Börjar själv med att "förflytta" den ljuvligt vackra dikten från tråden "citat-tråden", skriver av Olof Lagerkrantz.
Har gått och "nynnat" på den i flera dagar, för det är verkigen "en hjärtans dag", varje vacker försommardag i den här tiden.
Men göken har slutat "gala"... för flera år sedan. Den tillhör de fåglar som sakta men säkert försvinner från våra marker... *snyft*
Det var en hjärtans dag bland världens alla dagar, när östergöken gol i sommarns gröna hagar. Och Flora band en krans kring alla flickors änne, av kattfot och viol och käringtand ett spänne.
Hur ljuvligt solen sken på fattiga och sjuka, och gräset bredde ut sitt sidenbolster mjuka. Där lade jag mig ner och hörde bina surra och duvan på sin kvist för hjärtevännen kurra.
Jag somnade till sist vid rop ur gröna hagar. Det var en hjärtans dag bland världens alla dagar.
/amaira
--------------------
Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
|