Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Acer platanoides 'Variegatum' - Varigerad Lönn - Hur vanlig?, Nu måste jag ju bara få fråga er andra... Har ni en??
          L I A H
          Inlägg 17-07-2009, 07:19
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 20
          Medlem sedan:
          11-03-2008
          Medlem nr: 14 554



          Jag har letat och bara lyckats hitta en enda bild på en vanlig lönn i varigerad form (fanns i USA och kallades Norsk Lönn). Så min undran till er andra är då såklart - har ni sett / eller ev har en sådan? Jag vill ju ta reda lite på hur pass vanlig den är. I min trädgård bor nämligen en skyddsling som jag är väldigt förtjust i. Jag har tagit hand om den sedan den var mkt liten och det är en som är mer fläckig och med mkt mera vitt på än de enda två jag har sett innan. Sett en på plantskola tidigare men min är en vild som jag fann som ny liten planta. Hoppas att den snart ska få näsor så man kan spara och sätta fler men inte än så länge. Den är nog för ung ännu (3 år). Ungefär när brukar näsorna komma? Någon som vet?
          Bilden är på den jag fann i USA. Ska fotta min snart :-)
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  Acer_platanoides__Variegatum____Varigerad_L_nn.jpg ( 58.08k ) Antal nedladdningar: 18
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          L I A H
          Inlägg 24-07-2009, 07:01
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 20
          Medlem sedan:
          11-03-2008
          Medlem nr: 14 554



          smiley_small_hug.gif Tack alla för era mkt utförliga svar! Nu är jag extra glad och kommer ta ännu bättre hand om mitt lilla träd. Inser ju nu att den faktiskt verkar vara ganska ovanlig då. Ja, inte ser den ut som de bilder jag sett, inte heller lik 'Drummondii' som du visade här Åsa... flirting.gif

          OCH jag tycks extra lyckligt lottad då för min har aldrig reverserat ännu. Inte ett enda helgrönt blad har den producerat! Hoppas, hoppas att den ger likadana plantor via fröna!! Nu har den tagit sig igen efter den jobbiga flytten och mkt tack vare allt regn som varit gissar jag att den klarade det bättre denna gång. (Inte alltid så dumt med lite regn om man är trädgårdsglad).

          Ja, jag har läst på om okulering för den tanken slog mig också att man kunde prova men om man gör det med en vanlig moderplanta så lär man ju få hålla på och ta bort gröna blad på den sedan och det är ju synd, eller hur?

          Jag ska gå ut och fotta nu faktiskt, inspirerad av era svar!

          Om det nu skulle vara så att detta faktiskt är en ny variant... Vart vänder man sig för att få den registrerad utifall jag nu lyckas föröka den?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 05:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon