Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Planerar nytt land, Halva i sol, halva i skugga -vad funkar då?
          Paeonia Lactiflo...
          Inlägg 02-08-2009, 16:59
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 100
          Medlem sedan:
          31-03-2008
          Medlem nr: 14 951



          Jag planerar att gräva en nytt land, inte så stort - kanske 70 cm brett och tre-fyra meter långt (det rosa "fluffet" på bilden nedan). Egentligen är det söderläge, men halva landet kommer att skymmas av en vedbod så där blir förstås inte lika soligt.

          För ovanlighetens skull tänkte jag planera innan och göra landet lite enhetligt. Normalt köper jag en växt av varje av alla jag bara måste ha rolleyes.gif. Och då blir det ju därefter, plottrigt!

          Helst skulle jag vilja sätta en rad med Sommerwind. Tycker att den är så söt. Men kommer de att bli väldigt olika stora när en del får mer sol än andra? Jag tar tacksamt emot alla förslag smile.gif!

          Bifogad fil  nytt_land.jpg ( 15.81k ) Antal nedladdningar: 36



          /Helen
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          mino
          Inlägg 03-08-2009, 14:41
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 206
          Medlem sedan:
          28-04-2007
          Medlem nr: 10 027



          Jag håller på att läsa Hannu Sarenströms bok Trädgårdsvisioner och han visar ett exempel på en rabatt gjord av Piet Oudulf där han använder klätterrosor på tripod ihop med perenner, väldigt snyggt. Det kanske skulle vara något för dig så att de kommer upp lite och får mer sol + att klätterrosor ofta är mer skuggtåliga. Eller så blandar du Sommerwind med andra buskrosor, Stanwell Perpetual kanske?


          --------------------

          Bor i zon 2/3 södra Stockholm
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-09-2025, 01:30
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon