Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gödningsfrågor från glad amatör!, Förvirringen är stor...
          SysterJord
          Inlägg 06-08-2009, 12:24
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 69
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 074



          Hej!

          Jag har en massa funderingar angående gödning av allehanda gröna vänner i trädgården.

          Jag har förstått (tror jag) att man ska tillsätta gödning på våren, under sommaren till prydnadsväxter och på hösten. Men frågorna hopar sig för mig...

          Hur vet jag vilken typ av gödsel man ska använda? Är det t.ex. ok att använda Algomin vid varje gödningstillfälle eller ska man ibland ha kogödsel/hönsgödsel/annat?

          Jag har tillgång till hästgödsel (i torv, ibland med lite halm i), men undrar om jag kan blanda ner den i rabatten obrunnen? Eller bränns växternas rötter då?
          Jag har försökt spara hästgödsel i säck hemma för att låta det brinna, men hur jag än gör så blir det något litet hål i säcken och så förvandlas den till mördarsnigelbarnkammare och då är den bara att kassera.. fear.gif

          Varför ska man inte gödsla efter midsommar (har jag hört) och gäller det bara viss typ av gödning?
          Hur går man tillväga rent praktiskt? Myllar bara ner gödslet runt plantorna och på "tomma" platser i rabatten? Eller lägger bara ovanpå..

          Ja, det var några av mina frågor... Ni får ursäkta om de är alltför dumma... Hoppas att ni erfarna kan råda mig lite på vägen! help.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Alexander-VG-zon...
          Inlägg 06-08-2009, 14:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 015
          Medlem sedan:
          13-08-2005
          Medlem nr: 6 358



          Flerårigt som Träd, Buskar, Rosor, Klätter/Kläng-växter - sånt som inte vissnar ner brukar jag ge en rejäl giva i mars-maj och i juni (varierar efter klimat). och det brukar räcka att ge två gånger under försommaren. efter midsommar inget då det kan försämra vinterhärdigheten och ny tillväxt kan frysa veck.

          Flerårigt som vissnar ner - dvs örtartade perenner ger jag små mängder under april-maj-juni och juli.

          Ettårigt - regelbundet hela tiden under den tid dom växer.

          Flerårigt som jag odlar i krukor som inte ska utsättas för frost ger jag näring som jag gör med ettårigt, flerårigt i kruka som tål/utsätts för lite frost ger jag näring under april-juni regelbundet.

          jag ger Kogödsel-på-påse (sånt man köper), Guldvatten (urin+vatten), Blomstra, Blåkorn (flytande och granulat) m.m.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-08-2025, 23:26
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon