Gräsklipp, nässelvatten och urin har ju mest kväve och ganska litet fosfor? Det är vad jag läst om jag inte minns fel.
Själv kör jag på lågdos av vilken näring som helst och sedan tillsätter jag PK 13-14 som är en produkt som innehåller just 13% fosfor och 14% kalium. Jag har sett ganska stor skillnad när jag börjat tillsätta det i näringen, vilket jag gjorde direkt de började blomma.
Jag tycker mina tomater smakar gott även om jag bara kör med konstgödning. De är då inte alls jämförbara med de i butik.
--------------------
Earthlings - En dokumentär om människans syn på djur och hur hon behandlar djur. Med användning av dolda kameror får man se hur djur behandlas i kött-, klädes-, husdjurs-, nöjes- och forskningsindustrin.
|