Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Köttätande Växter
          Phrosen
          Inlägg 09-08-2009, 22:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          09-08-2009
          Medlem nr: 25 388



          Hejsan.

          Jag har länge gått och drömt om att ha en fin samling köttätande växter, och nu har jag bestämt mig för att göra slag i saken.
          Jag har haft enstaka växter förut, men då har jag varit ung och oengagerad och misskött mina växter.
          Nu tänkte jag ta reda på så mycket jag kan om dessa växter, innan jag skaffar dem.

          Till att börja med så tänkte jag ha mina växter i ett "terrarium". (Om jag ska köpa ett eller försöka bygga ett själv, vet jag inte än. Jag har en arbetskamrat på jobbet som jag tror kan hjälpa mig. Fast han är på semster för tillfället.)
          -Är detta en bra idé?
          Jag har hört att köttätande växter trivs i hög luftfuktighet, och att terrarium är bra för att behålla hög luftfuktighet.
          -Hur stort bör terrariumet vara?
          Jag har tänkt att börja med cirka 10-15 växter.
          -Vad ska man tänka på när man köper/bygger ett terrarium åt växter?
          Ska man ha fläktar och lampor? Hur ska de sitta? Vilken sort? Osv?

          Jag har hört att köttätande växter bör odlas i torv, inte planteringsjord. Stämmer detta?
          Jag har även hört att man inte ska använda kranvatten, eftersom det högst sannolikt innehåller både kalk och klor, vilket tar död på växten. Däremot ska man vattna med osmosvatten. -Stämmer det? Var kan man få tag på sånt? Vad kostar det? Går det bra med någon annan typ av vatten?

          Om jag köper en påse med frön, hur länge varar fröna i påsen? "Dör" de efter en viss tid? Finns det risk för att man kan få frön som redan är "döda"?
          Hur många frön bör man stoppa i varje kruka? Ska man stoppa en i varje, eller flera i en och sedan plantera om?
          Om man inte har ett terrarium, går det då bra att stoppa en plastpåse över krukan för att få en växthuseffekt?

          Finns det någon sorts kryp som inte bör hamna i växtens "mun"? (T.ex skalbaggar eller liknande?)

          Det var alla frågor jag kan komma på, på rak arm. Fler lär följa.
          Tack på förhand. =)


          --------------------
          Försöker odla köttätande växter.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Phrosen
          Inlägg 10-08-2009, 09:32
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          09-08-2009
          Medlem nr: 25 388



          Tack för svaren. =)

          Jag har redan beställt fröer till följande blommor:
          Nepenthes Madagascariensis
          Flugtrumpet/ Sarracenia Purpurea
          Flugfångarväxt/ Dionaea Muscipula


          Är dessa tropiska växter som föredrar terrarium?
          Ska de ha lampa?

          Vilka temperaturer tål dessa växter?
          Bör de stå i rumstemperatur?
          Kan man ha dem på fönsterbrädet och samtidigt ha fönstret öppet på natten, eller blir det för kallt för växten då?
          Kan man flytta ut växten och ställa den på gräsmattan en varm sommardag? Ska den stå i direkt solljus eller i skugga?
          Vad gör man med växten under en kylperiod? Ställer den i källaren?

          Om växten står på fönsterbrädet, får den då näring ifrån solljuset ifall att fönstret är stängt? Blockerar glaset näringen på något vis?


          --------------------
          Försöker odla köttätande växter.
           
          Citera
          Nauti
          Inlägg 10-08-2009, 11:37
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2 276
          Medlem sedan:
          06-06-2008
          Medlem nr: 16 626



          CITAT (Phrosen @ 10-08-2009, 10:32) *
          Tack för svaren. =)

          Jag har redan beställt fröer till följande blommor:
          Nepenthes Madagascariensis
          Flugtrumpet/ Sarracenia Purpurea
          Flugfångarväxt/ Dionaea Muscipula


          Är dessa tropiska växter som föredrar terrarium?
          Ska de ha lampa?

          Vilka temperaturer tål dessa växter?
          Bör de stå i rumstemperatur?
          Kan man ha dem på fönsterbrädet och samtidigt ha fönstret öppet på natten, eller blir det för kallt för växten då?
          Kan man flytta ut växten och ställa den på gräsmattan en varm sommardag? Ska den stå i direkt solljus eller i skugga?
          Vad gör man med växten under en kylperiod? Ställer den i källaren?

          Om växten står på fönsterbrädet, får den då näring ifrån solljuset ifall att fönstret är stängt? Blockerar glaset näringen på något vis?

          Nephentes och Dionaea behöver inte någon viloperiod. Flugtrumpeten behöver det. Vissa arter kan man ha utomhus och de kan tåla ner till -30 grader.

          Tropiska växter eller inte, terrarium är ändå en bra idé. Eftersom du ändå tänkt ha dem i kruka så kvittar det, då kan du bara ta ut dem ur terrariet och ställa dem utomhus på hösten tills de vissnar ner(men de får inte stå ute när det närmar sig 0°C) och sedan kan du ha dem i kylen, källaren eller var du nu har plats för dem. De behöver inget ljus men det skall inte vara frysgrader där du förvarar dem.

          Vilka temperaturer de föredrar beror på var de kommer ifrån. Det är olika för olika växter och det är ju en sak du skall planera in när du skaffar terrarium. Så att du väljer arter med ungefär samma krav på miljön.

          En del arter fungerar bra att ha i fönstret, andra gillar det inte alls.

          Att flytta dem fram och tillbaka är ingen bra idé. I alla fall inte vad gäller Nephentes. För mig torkar alla kannor ut när jag byter miljö åt den. Jag har läst att det är ganska vanligt att det händer innan den vant sig vid den nya miljön.
          De skall ha indirekt ljus och får inte stå i direkt solljus efter vad jag läst. Själv har jag haft dem i direkt solljus utan några problem.

          Växter får inte näring via ljus. Det finns ingenting i ljuset förutom energi som plantorna omvandlar. Näring får köttätande växter nästan uteslutande via sina fällor.

          Det finns en bra bok som besvarar alla dina frågor, jag kanske kan kolla upp vad den heter senare.

          CITAT (MariaS @ 10-08-2009, 08:58) *
          Osmosvatten får man bl.a. från torktumlare. Det går utmärkt att samla upp det vattnet från tumlaren och vattna köttätarna med.
          Osmosvatten får man från ett R/O-filter. Från torktumlaren får man ju kondensvatten som är detsamma som destillerat vatten. Inte för att det var så viktigt men. R/O-vatten är väl renare än destillerat vatten såvitt jag vet, även om skillnaden är väldigt liten.

          Redigerat av Nauti: 10-08-2009, 11:38


          --------------------
          Earthlings - En dokumentär om människans syn på djur och hur hon behandlar djur. Med användning av dolda kameror får man se hur djur behandlas i kött-, klädes-, husdjurs-, nöjes- och forskningsindustrin.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-09-2025, 04:53
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon