Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hjälp! Vårt äppelträd dör...
          katsan
          Inlägg 02-06-2004, 20:35
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 19
          Medlem sedan:
          01-05-2003
          Medlem nr: 1 299



          Vi har lite problem med vårt äppelträd, ett tranparent blanche. Det har tappat så mycket bark under några år och en del grenar har dött så de har vi tagit bort. Är äppelträdet dödsdömt? Det är knappt 30 år gammalt.

          Hur gör man för att "renovera" barken? Jag såg ett trädgårdprogram för länge sedan där man gjorde en "smet" som man geggade på stammen för att renovera den. Har någon receptet?

          Tack för alla svar.

          Katrin, (zon 5) sad.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anders zon 1
          Inlägg 06-06-2004, 21:47
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 171
          Medlem sedan:
          25-11-2002
          Medlem nr: 409



          Såg just att du bor så pass långt norrut som i Umeå, zon 5. Det är på gränsen för många äppelsorter så en möjlig förklaring skulle kunna vara barksprängning på grund av stora temperaturskillnader under vintern. Ser på bilderna att barken mest lossnat på ena sidan av stammen - vilket väderstreck är det? Stark sol på vårvintern i samband med låga nattemperaturer kan ge barksprängning och i så fall borde barken ha skadats mest på sydsidan av trädet där solen bränner som starkast. Har själv ingen erfarenhet av denna typ av skador men om vårsolen är orsaken kanske du kan skydda stammen på något sätt under vintern/våren - till exempel med säckväv eller granris. Cilla har kanske några förslag på vad du kan göra?

          Anders
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 16:54
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon