--> *Nybörjare* <--
Hej alla gada!
De här året fick jag ansvaret över vårt växthus, vilket jag tog på fullt allvar. Så nu odlar jag alla roliga växter jag kunde hitta på plantagen och plantskolor.

Det blev bla: vatten-,galia- och nät melon, majs, physalis, tomat, chili och lite annat smått och gått.
Mina vattenmelonplantor har stått läng och trampat utan att det har hänt så mycket fram tills nu... Och oj,oj, oj.. säger jag bara vad de växer! Wohoo, jag klarade det
Men nu har mina fem plantor (vissa mer, vissa mindre) skickat iväg två rankor/själkar var, och fler är på gång.
Allt detta i mitt lilla växt hus, haha det kommer aldrig att gå..

Nybörjarfel har jag hört..
Men nu är
huvudfrågan:
kommer mina plator orka göra meloner när dem har så många rankor i gång samtidigt? Ska jag beskära dem? Ta bort vissa? Eller har ni några andra tips jag behöver veta?
Är det lättast att pollinera på visa speciella ställen? Längst ner?
Tack till alla som tar er tid och vill hjälpa mej och mina meloner.
//Anton
--> *Nybörjare* <--