Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Louise Bugnet dog - varför?, Säg att min teori inte stämmer
          Paeonia Lactiflo...
          Inlägg 17-08-2009, 22:24
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 100
          Medlem sedan:
          31-03-2008
          Medlem nr: 14 951



          Hej,

          Jag måste höra med er om en ros som jag planterat, eller rättare sagt fått hjälp med att plantera, på gräsplätten utanför min port. Detta gäller alltså inte på småländska höglandet där jag normalt odlar utan i Göteborg.

          Fick i våras reda på att bostadsrättsföreningen tänkte plantera ölandstok coolgleam.gif för att hotta upp framsidan av huset. Som väl var lyckades jag stoppa dem i sista stund, när jag lovade att själv fixa de rosor jag ville ha utanför min port.

          Jag köpte en Therese Bugnet och en Louise Bugnet. Tessan lever, hon har inte vuxit mycket men ser frisk ut, Lussan är tyvärr stendöd -cry-.gif.

          Nu har jag sett några gånger att grannen låter sin hund kissa på Louise. Tror ni att det kan ha tagit död på henne? Hoppas inte. Jag har själv jycke, och tycker inte om att läxa upp andra hundägare. Jag kommer att köpa en ny Louise nu i höst, och funderar på om jag bör säga något till hundens matte.

          Det hör till saken att jag varit borta från Göteborg nästan varje helg under våren/försommaren och sedan under min semester, så det är ingen som har skött om rosorna så vitt jag vet. Kanske dog rosen helt enkelt för att den inte fick tillräckligt med vatten i början? När jag sätter en ny i höst kommer den åtminstone inte att bli vanvårdad, för jag kommer att vara hemma och ha koll.



          /Helen

          P.S. Föreningen anlitar någon, ja inte trädgårdsmästare direkt, men en kille som dyker upp varje vår och snaggar allt han ser jämns med marken. Jag antar att jag bör försöka stoppa honom från att klippa ner Bugnetarna?




           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 09:28
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon