CITAT (MariaS @ 11-08-2009, 04:14)

Ställ din oliv ute, på en balkong eller liknande och låt den stå där så länge som möjligt. Har du en varm lägenhet som oliven ska in i sen, bör du ta in den innan frost. Har du tillgång till en sval källare (under +10 men frostfri) så kan du låta den stå ute tills den utsatts för frost.
När du sen tar in den i värme igen (över +10) så behöver den ljus, massor med ljus, så en extra lampa som den får stå under bör du nog inhandla. Vår rumstemperatur, kan ibland bli väldigt torr, så en dusch i badkaret/duschen gillar den skarpt.
Fram i mars börjar du med att ge den ny jord igen. Denna gången ska du ge den en bra kruk- eller plantjord, men blanda fortfarande i grov sand eller småleka, samt kattsand. (oliver vill ha lera men inte för mycke kalk) Efter 6veckor börjar du vattna den med gödning.
Så fort det börjar bli lite varmare fram i april ställer du ut oliven igen. Gärna med ett vitt lakan över, så inte bladen blir brända. Är det risk för frost tar du in den över natten, annars mår den bäst av att stå ute.
tack för en utomordentlig beskrivning, maria! har försökt samla information i en mängd trådar men varit osäker på om jag förstått det hela.
Balkong zon 2.