Tack för identifieringen av min vita Clematis. Artic Queen, hur kunde jag glömma det namnet. Vacker är hon i alla fall även om on inte växt sig så stor ännu.
Någon som däremot blir rätt stor är Arabellan, fast alla beskrivningar säger att den ska vara ganska lågväxt. Ja jämför man med Södertälje som svingar sig 3-4 meter upp i ett äppelträd så är Arabellan ganska lågväxande. min har dock dragit i väg både på höjd och bredd, se bilder nedan.
090825anabelle.jpg ( 143.94k )
Antal nedladdningar: 34Árabell klär ett helt hörn av min kattgård.
090825anabelleorosclose.jpg ( 113.01k )
Antal nedladdningar: 25Jag är imponerad av den otroliga blomningen, blommar oavbrutet från tidig sommar till frosten tar den.
0907825pilu.jpg ( 145.45k )
Antal nedladdningar: 31En annan vacker Clematis, Piilu, som jag köpte som skruttigt rea exemplar i en liten halvliterskruka. Hon har kommit fint redan i år.
090825piluclose.jpg ( 92.94k )
Antal nedladdningar: 22Vackra blommor tycker jag!