Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur beskära dessa träd?
          Björka
          Inlägg 27-08-2009, 19:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          19-03-2009
          Medlem nr: 21 701



          Hej!

          Jag blev med landställe i våras, och är förtjust över att äntligen ha en trädgård! jag är väldigt mycket nybörjare dock, och vänder mig nu till er erfarna trädgårdsinnehavare.

          I trädgården står fyra stycken fruktträd, två plommonträd och två äppelträd. Det ena plommonträdet ser väldigt nyplanterat ut, dvs. det är mycket litet. Jag vet inte vad det är för sorts äpplen eller plommon, när jag frågade den förra ägaren sa hon att det var "gröna och röda äpplen, och gula plommon" - och det var det enda hon visste. Jag vet inte om det spelar så stor roll för min nuvarande fråga dock.

          Det ser ut som att ingen gjort något med dessa träd sedan de blev planterade. De är väldigt spretiga och "buskiga". Grenar växer på tvärsen och lite hur som helst... Så nu undrar jag om jag vågar ge mig på att beskära dessa träd? Är de risk för att de tvärdör? Hur skall jag gå tillväga?

          Bifogar några bilder av träden som jag tog i våras. Förhoppningsvis kan detta vara till hjälp. Är som skrivet novis, så ju mer pedagogiska ni är med mig desto bättre!! smile.gif

          Tack på förhand!

          Ida
          två äppelträd plus plommonträd.jpg


          Äppel och plommonträd.jpg


          äppelträd och plommonträd.jpg


          Litet plommonträd.jpg


          Plommonträd.jpg

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 12:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon