Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Behöver tips på klätterros, för ett berg, - med ganska kass jord (naturtomt)
          EKLO
          Inlägg 08-09-2009, 19:52
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Jag har fått en idé som jag inte vet hur bra den går att förverkliga, men i alla fall: Hade tänkt plantera en klängros vid basen av ett ganska brant men inte så väldigt högt berg i söderläge (bitvis skuggat av träd, men inte mkt). Berget, som delvis går i dagen, står på min naturtomt (zon 1-2) och därför är den befintliga jorden rätt kass (inte så djup, och rätt mkt rötter och sten). Men en grop ska jag ju kunna gräva ur, och fåt till bättre jord i den.

          Nu till min ros-idé: Jag skulle vilja ha en klätterros som inte nödvändigtvis blir så kompakt i växtsättet, bilden jag ser framför mig är att berget emellanåt ska synas mellan grenarna. Jag skulle också vilja att själva rosorna var ganska stora, och att de gärna växte lite "en och en" istället för i täta klasar. Och så skulle jag vilja att den blommade lä'nge, från juli och framåt.

          Färgen - (om man alls kan välja?) - gärna ljus (vit eller vitaktig) eller kanske rent gul (men inte åt aprikoshållet).

          Är idén alls möjlig, vad tror ni rosmänniskor?

          tacksam för tips och råd

          Redigerat av EKLO: 08-09-2009, 19:53
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anna.A
          Inlägg 10-09-2009, 15:52
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 13
          Medlem sedan:
          08-09-2009
          Medlem nr: 25 973



          Hej,

          Vilken bra idé tycker jag! Vad gäller jorden, om det är lite grunt, så kan man bygga på höjden lite, t ex genom att bygga runt om planteringsstället med stenar (kanske kommer det upp några stora om Du gräver ut en grop). Sedan är min erfarenhet när man sätter en ros där det är lite grunt och kargt att man får jordförbättra varje vår med rosjord eller vanlig trädgårdskompost blandat med lite kogödsel i. Det är bara att lägga ovanpå rötterna. Och vattna såklart när det blir torkperioder. Med detta tror jag Du kan välja nästan vilken klängros Du vill, som funkar i zon 1-2. Några vackra vita rosor som inte "översållas" av små blommor utan har färre lite större blommor är Ilse Krohn superior, Mme Alfred Carrière, Climbing Iceberg, och White New Dawn. Tyvärr kan alla dessa angripas av svartfläcksjuka och kan möjligen behöva besprutas om de skall ligga på ett mossigt berg. Ett tips att hålla grenar på plats är att lägga stenar på dem.

          En ytterligare idé är att sätta en vit clematis, t ex albina plena (E-märkt), som remonterar och doftar fint. Fast då får man förstås skydda rötterna mot sol.

          Lycka till
          Anna

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-06-2025, 14:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon