Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > trädgårdmästare billigt?, Behöver experthjälp t. budgetpris
          Parisa_G
          Inlägg 13-09-2009, 09:54
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          13-09-2009
          Medlem nr: 26 057



          Hej!, Är det någon som vet om det finns studenter som söker praktik? jag har köpt hus och kan verkligen ingenting om trädgård och skötsel, behöver ju någon som kan hjälpa mig m råd och rusta upp allting, men har inte så mkt pengar kvar efter en extrem renovering:) innocent.gif
          Finns två stubbar som jag vill ha bort ( ganska stora) samt få råd om plommon och äppelträd lite buskar och sådant.
          Tacksam för all råd/ hjälp
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ophelia
          Inlägg 13-09-2009, 15:43
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 474
          Medlem sedan:
          08-11-2003
          Medlem nr: 2 552



          Mina rekommendationer är att låna böcker på bibliotek och ägna hösten/vintern åt att läsa och begrunda. Du kanske kan fota lite av det du har och plita ner dina funderingar och göra enkla skisser. Finns jättebra böcker att läsa. Exempelvis kan du ju se över hur skuggan faller. Vilka ställen som har ständig sol eller ständig skugga? Kanske något ställe är ganska surt? Vilka färger du gillar? Kika på jordens beskaffenhet. Ja det finns mycket du kan göra.

          Låt våren gå och se efter vad det är som kommer upp iform av lökar och annat vårfint. Vad du har i din trädgård tror jag faktiskt att en del av odlaiterna här på forumet kan hjälpa dig med om du lägger in bilder eller om du själv genom egen forskning kan läsa dig till. Finns väldigt många här på forumet som är så duktiga och du kan få tips och råd hur du ska komma vidare i dina tankar och funderingar.

          Kanske kommer du fram till att stubbarna ska vara kvar. De kanske han användas som naturliga stöd i din trädgård?

          Om du jobbat och gjort huset invändigt och lagt ner slit på det och fått det som du vill ha det då är det synd om du ska slänga dig över trädgården utan kunskap och kanske gör något du får ångra. Det blir sällan bra om man inte planerar och kostar på mycket extra energi. Ta det bara lugnt, växterna lär nog knappast dö över att få vänta till nästa år.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 02:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon