Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Var ska man börja?
          lenora
          Inlägg 03-09-2009, 09:38
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          30-08-2009
          Medlem nr: 25 813



          Jag ska börja med att säga att jag är en total nybörjare, som har blivit inspirerad och vill gärna börja odla grönsaker och annat roligt i min trädgård. Från min mans jobb har jag möjlighet att få gratis överblivna pallkragar, och jag blev överlycklig när jag hittade detta forum! tummenupp.gif

          Men nu har jag läst, läst och läst här i pallkrageklubben-forumet, och kommer ingenvart. Var ska man börja? Måla pallkragarna? Ska de fodras eller inte fodras med plast, och vilken sorts jord ska man fylla dem med? Det verkar ju vara så svårt det här, olika grödor ska ha olika jord... har inte bestämt mig för vad jag vill odla än, men det kan jag väl bestämma först på våren då jag ska så? Vi har inte tillgång till någon jord/gödsel alls, och budgeten är ganska begränsad. rolleyes.gif

          Någon som har tid att ge några konkreta och jordnära tips till en nybörjare som nästan tappar modet när allt blir så invecklat...? crying.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Pallas
          Inlägg 23-09-2009, 09:26
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8
          Medlem sedan:
          23-09-2009
          Medlem nr: 26 218



          Här kommer en nybörjare till, så jag hoppar in och snor tråden lite.

          Min tanke är att fixa till i vår trädgård och odla lite i pallkragar/egenbyggda lådor till nästa år eftersom jag vill ha en hyfsat lättskött trädgård och det dessutom är snyggt. Pallkragarna kommer hamna i en slänt där det tidigare varit trädgårdsland, numera en djungel av sommarblommor, några perenner, lite rabarber, vinbärsbuske och en hel massa gräs och ogräs. Vi har den här sommaren bara låtit det växa, pga att vi inte vetat vad som skulle komma upp.

          Nu skulle jag behöva råd om hur jag ska gå tillväga med pallkragarna. Ni får ge mig råd som om jag vore ett barn, för jag är totalt nybörjare. Min odlingserfarenhet sträcker sig väl ungefär till att ha petat ner frön i jorden i mammas land när jag var i 5-årsåldern wink.gif Eller iofs, jag har odlat lite sockerärtor och tomater i krukor på balkongen när vi bodde i lägenhet.

          Jag kommer troligtvis bygga lådor själv, så jag kan anpassa storleken på dem. Tror att jag kommer måla dem.
          Hur höga bör de vara? Ungefär som två pallkragar staplade på varandra?

          Hur bygger jag upp med jord inne i lådan?
          Markduk/tidningar på botten för att hindra ogräs från att komma upp underifrån, så långt är jag med iaf. Ska man ha något dränerande lager också i botten? Typ grus eller lecakulor?
          Ser att ni skrivit om kompost längre upp i tråden. Jag kommer troligtvis göra mina lådor i vår, är det någon ide att hålla på med kompostering i lådan då, eller ska jag bara fylla på med jord?

          Vilka grönsaker är lättodlade och bra att börja med?


           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 00:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon