Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Dåliga köpeväxter ...
          MRLINDELL
          Inlägg 17-06-2004, 13:27
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 190
          Medlem sedan:
          14-08-2003
          Medlem nr: 2 101



          Är det så att i år finns det flera växter med dålig kvalitet än vanligt på våra handelsträdgårdar? Jag har varit på flera ställen där många ser lite trista ut, medan andra växter ser gladare ut än någonsin. Är det klimatet just nu elller håller det på att hända något ... billiga utländska plantskolor etc ..
          Jag hade beställt Jätte Vallmo i fyra olika färger, den blå/ljusblå är så fin. Jag nämnde också att de som fanns hemma såg "tråkiga ut" med intorkade knoppar och gult/brunt på bladen. De jag köpte förra året har haft lite grönt på sig och en lång stam med en blomma på varje planta.
          De som kom hemma i år har haft mera buskigt grönt och flera friska blommor. De var alltså småsjuka från butik förra året!
          Kom för att hämta dem de nya och de såg rent ut sagt för D*Ä*L*G* ut, några värre plantor har jag aldrig sett. De skulle dessutom ha 73+ sek för plantorna. De hade "tag tre - betala för max 1 status". Jag sa vad jag tyckte och man blev snorkig som bara den. Att de inte fattar att om man beställer växter och betalar extra skall de vara i gott skick, man skall bli glad och förväntansfull när man ser dem.
          Det lät på tanten på Rosendahl att man inte skulle få beställa flera gånger eftersom man inte köpte ut dem. Tråkig inställning!! De bord berättat att växterna var mindre bra och att vi sänder tillbaka dem etc etc, man borde förstå att kunden reagerar när man/hon ser halvissna växter.

          Det här är flera snorkiga och märkliga incidenter jag upplevt på Rosendahl, allt i från någon enstaka reklammation som de VÄGRAR bry sig om trots garantipapper mm som de skriver ut & STÄMPLAR.

          Jag tänker inte handla på det stället mera. Dagen var droppen!!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Nutten
          Inlägg 17-06-2004, 20:55
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 849
          Medlem sedan:
          08-04-2003
          Medlem nr: 1 090



          Det är inget fel att handla plantor i krukor nu heller - enda skillnaden är att man får vattna betydligt mer under etableringsfasen! Vill man slippa det kan man alltid klippa ner plantorna, då går etableringen snabbare och du får fina plantor som blommar lite senare i sommar. Inte dumt va!?

          Personal som vattnar på redan blöt jord, hade du känt på krukorna? För det som kan se lätt fuktigt ut brukar ofta vara på gränsen till att torka ut samma dag om man inte vattnar mer...Speciellt om det blåser! Kan ju säga att växtskötseln i gardencenter är INTE densamma som den man använder sig av hemma. Något jag har fått lära mig, för jag vattnade alltid för lite i början och då behövde man vattna två gånger om dagen för att få någon effekt - något man absolut inte har tid med!

          CITAT
          växter i små krukor
          kan inte vara glada hur många månader som helst.
          Nä, men det är inte exakt samma plantor som står i kruka månad efter månad. Det är trots allt omsättning på plantorna och de sköts normalt toppenbra under sin tid hos de (svenska) perenna odlarna. Är väl snarare om samma planta står månad efter månad på gardencentret som de blir svårskötta, men då ska kunderna inte behöva betala fullpris om plantorna ser trista ut! smile.gif


          --------------------
          Hortikulturella hälsningar,
          Elisabeth


           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 12:00
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon