En ytterligare bi/getingfråga...
Upptäckte en väldans trafik in och ut ur en gamal sliper som ligger runt ett jordgubbsland. Ingången verkade finnas under en sten sm låg på kanten mellan slipen och jorden. Gjorde upptäckten då jag tog bort stenen och det kom ett antal bin/getingar flygandes. MEN de försökte inte anfalla, verkade mest förvirrade:)
Beskrivning; såg ut som vanliga getningar, men de var mindre, bara runt centimetern. Inte agressiva alls, utan de höll sig på sin kant och fortsatte med sitt trots att vi gick förbi. Boet verkade ligga i en gammal sliper, som kantar ett upphöjt jordgubbsland, men det kan också ha varit i mellanrummet mellan slipern och jorden.
Någon som vet vad detta kan vara? Har de övergivit boet nu så man kan gräva upp landet utan risk att sätta spaden i boet och irritera dem så mkt att de faktiskt sticker