Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Sjuka blad/gula, På Aroma spaljen
          Kajsa
          Inlägg 18-06-2004, 17:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Närbilder på de sjuka bladen

          Någon som vet vad detta är? Kommer tillbaka varje år, det är dom första vårbladen längst in som blir gula, sedan kommer alla lössen. Frukten har uteblivit i flera år, i år ser vi ca 10 äpplekart men om dom går fram?
          Av en trädgårdsmästare fick vi rådet att spruta med Kumulus, vilket vi gjort men inga större förbättringar.


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 19-06-2004, 12:50
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Jag tror inte att de gulnade bladen kommer av lössen, men säker är jag inte.

          Fruktträdspinnkvalster, så kallat rött spinn, brukar synas vid midsommar i zon 3 då bladen blir gula, bronsfärgade eller lite gråa. Rött spinn kan också göra att blomsättningen minskar. Man ser de pyttesmå krypen på bladens undersida (gulgröna eller svagt röda) och på hösten lägger de ägg vid knoppar på grenar och de syns lättare då de är illröda.
          Ofta har fruktträd lite rött spinn utan att det märks så mycket.
          I odlingarna använder man ett rovkvalster som heter Typhlodromus pyri, man sätter ett band av detta runt en gren. Du kan ta kontakt med Kiviks fruktodlare och fråga om du kan köpa ett sådant band, om du tror det är rött spinn du har. Annars kan man nå rätt långt med att kväva äggen med majsolja/olivolja som man sprutar på grenarna efter att man klämt bort så många ägg man ser. Detta görs på hösten.

          Att trädet inte bär frukt kan ha många orsaker. Blommade det ymnigt i våras kan utebliven frukt bero på dåligt eller kallt väder vid blomningen, brist på pollinerande insekter, att besprutning skadade blommen, att sorten är vartannatårsblommande (men Aroma är ju inte det), att frostfjäril åt upp blommen, att lössen skadade knopputvecklingen.

          Det kladdiga är ju lössens exkrementer.
          Det finns olika löss på äpple, de två vanligaste är äppelbladloppan och gröna äppelbladlusen. De avger en massa honungsdagg, men brukar göra så att bladen blir buckliga. Man ser också skador på blommorna. Växtskyddsexperterna rekommenderar bekämpning av larverna som kläcks på våren. Två besprutningar med såpa lär ha effekt.

          Ett träd kan ha flera sjukdomar och skadegörare samtidigt. Kolla noga på lössen för att försöka utreda vilken av dem det är, och följ bladen från det att de börjar missfärgas till att de faller av, och notera är det sker.

          I nästa års blomning - titta noga på knoppar med lupp och leta efter ägg. Jag brukar vårspruta starkt angripna träd med en blandning av ljummet vatten, majsolja och en KRAV-märkt bladlusolja som finns i handeln. När träden blommar bör man inte spruta alls, inte ens med vatten - då förstörs pollineringen.

          Själv resonerar jag så att just starkt skadade träd har särskilda behov av att lössens, spinnens och andras fiender kommer till trädet, därför ainvänder jag aldrig medel som avskräcker dessa.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 08:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon