Jag tror inte att de gulnade bladen kommer av lössen, men säker är jag inte.
Fruktträdspinnkvalster, så kallat rött spinn, brukar synas vid midsommar i zon 3 då bladen blir gula, bronsfärgade eller lite gråa. Rött spinn kan också göra att blomsättningen minskar. Man ser de pyttesmå krypen på bladens undersida (gulgröna eller svagt röda) och på hösten lägger de ägg vid knoppar på grenar och de syns lättare då de är illröda. Ofta har fruktträd lite rött spinn utan att det märks så mycket. I odlingarna använder man ett rovkvalster som heter Typhlodromus pyri, man sätter ett band av detta runt en gren. Du kan ta kontakt med Kiviks fruktodlare och fråga om du kan köpa ett sådant band, om du tror det är rött spinn du har. Annars kan man nå rätt långt med att kväva äggen med majsolja/olivolja som man sprutar på grenarna efter att man klämt bort så många ägg man ser. Detta görs på hösten.
Att trädet inte bär frukt kan ha många orsaker. Blommade det ymnigt i våras kan utebliven frukt bero på dåligt eller kallt väder vid blomningen, brist på pollinerande insekter, att besprutning skadade blommen, att sorten är vartannatårsblommande (men Aroma är ju inte det), att frostfjäril åt upp blommen, att lössen skadade knopputvecklingen.
Det kladdiga är ju lössens exkrementer. Det finns olika löss på äpple, de två vanligaste är äppelbladloppan och gröna äppelbladlusen. De avger en massa honungsdagg, men brukar göra så att bladen blir buckliga. Man ser också skador på blommorna. Växtskyddsexperterna rekommenderar bekämpning av larverna som kläcks på våren. Två besprutningar med såpa lär ha effekt.
Ett träd kan ha flera sjukdomar och skadegörare samtidigt. Kolla noga på lössen för att försöka utreda vilken av dem det är, och följ bladen från det att de börjar missfärgas till att de faller av, och notera är det sker.
I nästa års blomning - titta noga på knoppar med lupp och leta efter ägg. Jag brukar vårspruta starkt angripna träd med en blandning av ljummet vatten, majsolja och en KRAV-märkt bladlusolja som finns i handeln. När träden blommar bör man inte spruta alls, inte ens med vatten - då förstörs pollineringen.
Själv resonerar jag så att just starkt skadade träd har särskilda behov av att lössens, spinnens och andras fiender kommer till trädet, därför ainvänder jag aldrig medel som avskräcker dessa.
--------------------
|