Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Flytta hallon i sen oktober?, Är det försent att flytta hallonbuskar?
          Scout
          Inlägg 21-10-2009, 14:36
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 609
          Medlem sedan:
          26-04-2005
          Medlem nr: 5 591



          Är det försent att flytta hallonbuskar?

          Jag har fått ta över en till odlingslott och är därmed uppe i hela 120m2. På den nya lotten står det utspritt minst 10st hallonbuskar (det har tidigare funnits ett antal rader med glest planerade hallonbuskar). Om jag ska kunna odla något på resten av lotten måste dessa utspridda buskar flyttas. Jag tänkte sätta dem tillsammans i en hallonhäck i ena sidan av lotten.

          Frågan är: När är det lämpligast att flytta dem? Är det bäst nu när de gått och lagt sig för vintern? eller när de precis har vaknat efter vintern? Här i Uppsala har frosten kommit sedan ett par veckor, allt frostkänsligt har dött och hallonen verkar ha gått och lagt sig för vintern, men marken är fortfarande grävbar om än mycket tung och kladdig (lera).

          Jag funderade så här:
          Flytta på våren då de börjat skjuta nya skott kanske riskerar att förstöra det årets tillväxt och kanske även påverka skörden under sommaren.

          Flytta nu innebär ju att man antagligen kommer att förstöra en hel del av de fina rötterna, och de kommer kanske inte att hinna komplettera rotsystemet så här sent. Med risk att de mår dåligt under vintern och blir fördröjda med skjutandet av skott på våren, eller att de kommer att ge väldigt lite bär nästa år.

          Överleva kommer de ju att göra i vilket fall, men jag vill ju optimera skörden av bär, fast jag måste flytta buskarna.

          Vad tror ni? Vilket är bäst? Flytta nu eller i vår?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Scout
          Inlägg 22-10-2009, 08:21
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 609
          Medlem sedan:
          26-04-2005
          Medlem nr: 5 591



          Va snabba ni var med att svara! Tack för råden.

          Då blir det flytt i helgen. Jag ska gräva rätt djup tänkte jag och vräka ner blandat organiskt material innan jag planterar hallonen, min förhoppning är att det ger ett långsiktigt näringsförråd så att jag slipper gödsla dem. Det borde väl vara en bra strategi? För de tycker väl om mycket näring?

          Tipset med rotspärr i sidled var bra. Tack. Ska nog åka till affären och köpa sådant där grönt plastband, vågformat och 2dm djupt och gräva ner. eller finns det andra varianter som är bättre? Det borde ju hålla hallonen på plats. och borde dessutom dämpa kvickrotsproblemet samtidigt. Det är rätt mycket kvickrot på lotten, och kvickrotskoncentrationen ökar misstänkt ju närmare man kommer en hallonbuske. Så jag måste nog dock röra runt lite överst i jorden för att få bort kvickrötterna. Jag tänkte försöka hålla nolltolerans... får bara hoppas att jag inte förstör för många små skott.



          ~10 buskar har 3-5 pinnar som är runt 1,5m. Dock finns det många plantor som bara syns som stubb av avklippta grenar. Min nästa fundering är därför om det är någon vits att försöka transplantera dem också. Jag vet inte hur det såg ut i våras, de kanske hade grenar då. Är de döda eller kommer de upp i vår? Hur ser man om de lever?

          Det blir väl inga bär på dem i sommar men jag får väl se dem som en långsiktig resurs, om de överlever vill säga. Samtidigt är det ju onödigt att ta plats i den nya hallonhäcken med buskar som inte lever. Om jag flyttar buskar som lever men inte har några grenar kan de klara sig?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-08-2025, 06:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon