Jag hittade detta om de naturliga tvålämnena; saponiner i tvättnötter:
CITAT
Hur fungerar de?
Såpnötsskalen innehåller en naturlig substans som kallas saponiner. När skalen absorberar vatten utsöndrar det dessa saponiner vilka blir som naturliga tensider i vatten och minskar ytspänningen vilket gör att smuts såsom olja och annan sörja frigörs från tvätten och andra saker i hushållet. Resterna kan komposteras.
Saponiner
Saponiner finns i de flesta vegetabilier, grönsaker och frukt. Att säga att saponiner är giftigt är ungefär som att säga att man inte ska äta sojabönor, röda linser eller kikärtor eftersom de innehåller saponiner. Saponiner kan vara skadliga i mycket höga koncentrationer, precis som allt annat i stora doser. Den procentandel av saponiner som finns i såpnötter kan inte vara skadligt.
Varför är de oskadliga?
När kläderna eller disken sköljs, sköljs samtidigt såpnötternas saponiner bort men de gör ingen skada i miljön, eftersom de är helt och hållet ekologiska och bionedbrytbara, utan någon som helst syntetisk doft, skummedel eller andra giftigheter./
http://www.lagerstedtocompany.com/Faktabla...d-och-tvatt.pdf