Det går väldigt bra med lille/lilla "Sigfrid".
Förra helgen flyttade hxn ner till hönsen och bor nu tillsammans med våra dvärghöns.
Vi har fixat en egen pinne och egna skålar till lilla duvan. Dit flyger inte hönsen upp, men eftersom lilla duvan spiller mycket mat kommer de genast sättande och rusar runt under duvpinnen så snart de hör minsta ljud från matskålen.
Att några frön skulle gå tillspillo behöver vi inte befara ...
Sigfrid har gott om utrymma att flyga och har veritabla flyguppvisningar när vi kommer ner till stallet. Sällskap av matte och husse vill hxn ha!
Pigg, nyfiken och sällskaplig är hxn. Tycker om att sitta på axeln, men passar då ofta på att göra sitt bästa för att äta upp närmsta öra ...
Maken hade vissa bekymmer med detta när han skulle rätta till Sigfrids pinne. Under tiden som maken körde borrmaskin/skruvdragare satt duvan och vippar omkring på hans axel samt "åt öra" Försök fixa ett precisionsarbeta i det läget ni!
Eftersom det finns gott om ringduvor på jobbet har jag sett att Sigfrid inte alls har kommit upp i samma storlek som de ungfåglar som finns där.
Hösten är också ganska långt kommen så att lära sig hitta mat på egenhand ute i stora skogen tror vi inte är så lätt för en liten duva.
Vi har bestämt att behålla lille duvan över vintern så kan hxn få flyga ut till våren. Då kan vi också ordna så hxn kan äta hos oss så länge hxn vill, samtidigt som hxn lär sig duvliv.