Ville bara berätta att jag fått en kattunge.
Min lilla rexhona har varit i Norge på parning, vi var och hämtade henne för en månad sen i Bergen. O vad det var långt till Bergen, hade hört att det tar 8 timmar från Oslo men tänkte att det kan aldrig vara möjligt, men jovisst kunde det. Det blev en lång resa.

Iofs kul, otroligt vackert och ett mycket anorlunda landskap för den som bara varit strax innanför gränsen tidigare. Men vi hade bara en kort helg på oss så det mesta var att åka och åka.
Så kom då dagen, eller rättare sagt natten när kattungarna skulle komma, varför föds dom alltid nattetid ? Och så blev det bara en liten rackare, 77g stor alltså alldeles normalt, man kan undra vad resten var, hon var ju så rund om magen, bara luft kanske
Men visst, jag är glad för den lille vi fick, och en fri omparning har vi, när det bara blev en, så det kanske blir en ny norgeresa till hösten
Men då ska vi ha längre tid på oss, ingen tvekan om det.
Är det någon som undrar hur en Devon Rex ser ut så titta på min "bild" , lockig päls och stora öron