CITAT (Huggorm @ 05-11-2009, 16:48)

Det är väll värst om man övervintrar dom ute i kruka, gräver man ner krukan blir det bättre. Solens strålar kan räcka för att tina jorden i krukan på dagen, medan nattfrosten får det att frysa igen. Då får plantorna lite svårt att avgöra när det verkligen är vår efter alla falska alarm.
Jag har nyligen köpt en ginkgo, två eller tre år gammal som jag tänkt försöka övervintra ute eftersom jag inte har lämplig plats inne. Hittills inga problem, men så har det inte varit kallare än -4 grader heller. Krukan står tillsammans med en massa andra i en bergsskreva och jag tänkte lassa på lite löv som skydd. Hoppas berget skall dämpa dom värsta frostknäpparna också
det jag skrev har jag skrivit innan i trådar, men den klarade vintern utan skydd I kruka stående på marken inte nedgrävd. den andra vintern DOG den planterad i marken (vårplantering).
men året den var planterad i marken kan ju ha varit ett dåligt år, och året den var i kruka kan ha varit ett bra år. så när man övervintra i kruka kan det gå både bra och dåligt.
denna vinter dog växter i krukor som var mycket härdiga (normala buskar som odlas upp i zon 5-6) medan rosor och väderkvarnspalm klarade sig i krukor på vintern.
vi får hoppas att din klarar sig, jag har en ny som varit ute i -7c i kruka och den lever. och den har jag tagit in nu och ska övervintra i källaren. den hade säkert klarat sig ute till dec utan problem men jag tyckte den var bladlös och ful så den åkte in nu ändå.
ska du inte plantera ut din nästa år ?