Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Behandling av tjockskaliga frön, Slipning, kokande vatten, syrabad
          RitRat
          Inlägg 24-11-2009, 10:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 153
          Medlem sedan:
          22-04-2009
          Medlem nr: 22 570



          Mycket tjockskaliga kärnor måste man vara lite hård med för att de ska gro snabbare. Jag har läst en del på amerikanska forum, och lärt mig att drastiska åtgärder kan vara mycket effektivt.

          Vissa stora kärnor kan man behöva "behandla" med Dremel borrmaskin/slipmaskin. Man skårar skalet så djupt att fröets färg syns. Ena halvan av skalet kan avlägsnas helt, om det låter sig göras utan att fröet inuti skadas mycket.

          Kort syrabad med stark svavelsyra och det vanligare, kokande vatten, används också. Dopp i kokande vatten, sedan ljummet vattenbad direkt. Det gör susen för "tjockskallarna" som t.ex. tamarind-frön.

          Är det någon här som har erfarenhet av att snabba på fröna på dessa sätt? De känns våldsamma, men gör tydligen nytta.

          Här ett forskningsrapport just av svavelsyrabad och kokande vatten-bad på tamarindfrön.
          http://www.academicjournals.org/AJB/PDF/Pd...and%20Amusa.pdf

          Redigerat av RitRat: 24-11-2009, 10:57


          --------------------
          /// Ritva, med en trädgård i zon 5 i Sverige samt en i subtropiska Västafrika.
          Och mitt kostval är vegg.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Peztis
          Inlägg 24-11-2009, 11:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8 521
          Medlem sedan:
          18-01-2009
          Medlem nr: 20 608



          Mina tamarindfrön (som jag ju trodde var sharon blush.gif ) låg länge i en byrålåda och det enda jag gjorde var att lägga de väl torkade fröna i ett glas med vatten i 24 h och petade ned i jorden. De grodde snällt alla fyra och nu en månad senare efter jordsättning (hehe) så är de kanske 7 cm höga.

          Mina palmfröer la jag också i vatten och slipade dem efteråt (vet att jag borde ha gjort det innan blötläggning) och de har också grott snällt - de flesta av dem i alla fall.

          Tror det är det hårdaste jag har gjort mot de stackars fröerna... har inte tagit fram min Dremel eller lagt i syrabad. Hua! Hur fixar naturen det? Via magen på ett djur?

          Redigerat av Peztis: 24-11-2009, 11:37


          --------------------


          * ~~~ * Besök gärna min blogg bladsomblad.blogspot.com * ~~~ *
           
          Citera
          RitRat
          Inlägg 24-11-2009, 14:36
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 1 153
          Medlem sedan:
          22-04-2009
          Medlem nr: 22 570



          CITAT (Peztis @ 24-11-2009, 11:36) *
          Tror det är det hårdaste jag har gjort mot de stackars fröerna... har inte tagit fram min Dremel eller lagt i syrabad. Hua! Hur fixar naturen det? Via magen på ett djur?


          Ja just det. Fåglar och andra djur har ju starka magsyror, det där svavelsyrebadet är att simulera detta. Det finns en del riktigt extremt hårda kärnor i tropikerna som omöjligen kan gro om man inte behandlar dem riktigt drastiskt. Jag kan komma med exempel lite senare, just nu sitter jag på jobbet (haha, och tjuvsurfar innocent.gif ). Jag har några bilder hemma på min hemmadator.



          --------------------
          /// Ritva, med en trädgård i zon 5 i Sverige samt en i subtropiska Västafrika.
          Och mitt kostval är vegg.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 17:22
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon