Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Beskärning av Hägg igen
          cina
          Inlägg 29-01-2003, 12:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 19
          Medlem sedan:
          28-01-2003
          Medlem nr: 636



          Hej igen och jättetack till er som har engagerat sig. Vilket fantastiskt ställe jag har hittat, formumet alltså. Är helt ny på odla och har väl inte blivit helt på det klara än hur det fungerar, men jag lär mig. Samma sak med trädgården förhoppningsvis. Har haft den i 4 år snart och ja, det har väl blivit lite grävande här och där. Har en förmåga med att komma hem med alldeles för mycket från plantskolan. Och så är det den där Häggen, som är underbar, men uteplatsen hamnar mer och mer i skuggan, och trädgården är ju inte så stor. Har ju fått några svar men ska väl erkänna att jag blivit ytterligare fundersam. Insåg också att jag hade nog inte talat om hur den ser ut. Den är uppstammad 3 stammar och jag kan gå under den så den börjar grena sig ett par meter upp. Trädet är nog 6-7 m. Vad jag har förstått från er kan jag inte beskära det, eller. unsure.gif Jätteglad blir jag för all hjälp känner mig lite fundersam
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 30-01-2003, 17:17
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Jaha, nu (kanske) jag förstår. Så det är unga rot- och stubbskott som stimuleras, och du gallrar ut dem när de blir äldre. Och de får växa till en höjd av 5 meter, sedan är de så grova att de gallras ut.
          Ingen toppkapning eller beskärning i övrigt alltså. Det låter som en bra variant. Om man gallrar ut ett par av de äldsta varje år kan man ju få blom i den hela tiden också - såsom man kan beskära och föryngra syrén så att den hela tiden är grönskande och blommande.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 13:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon