|
Ska tonåringar få dricka cider m.m. hemma? |
|
|
|
10-12-2009, 12:41
|
Medlem
Antal inlägg: 8 016
Medlem sedan: 12-04-2004
Medlem nr: 3 244

|
Har råkat i diskussion med en annan tonårsmamma som tycker det är helt ok att hennes tonåring dricker starkcider när dom har fest hemma. Tösen är 17 år och går fortfarande i skolan. Jag tycker inte det känns ok, är det tillåtet hemma anser jag att då kan man inte säga ifrån annars heller. Ingen av mina har ens smakat innan dom själva kan handla.
--------------------
|
|
|
|
|
 |
Svar
|
10-12-2009, 14:21
|
Medlem
Antal inlägg: 8 016
Medlem sedan: 12-04-2004
Medlem nr: 3 244

|
När det gäller narkotika så börjar ju de flesta med hasch och då är det ju rökningen man ska se upp med enligt Fmn. (Föräldraföreningen mot narkotika) Någon som inte röker cigaretter, röker ju inte hasch heller och frestas inte heller att prova tyngre grejer. Min äldsta son dansade ju och det var liksom inte aktuellt att hänga med kompisarna på stan, var bara dans där o tävlingar nästan varje helg, minns inte när han drack första gången men varken han eller frun dricker speciellt mkt idag heller. Mellandottern drack lite bubbel på sin student men tyckte inte det var nån höjdare, hon kan dricka 2.25 cider idag men vitt vin vill hon gärna ha lite läsk i. Den yngsta som ju också dansar har tagit ett beslut att inte dricka alls, hon umgås också med kompisar som tagit samma beslut, verkar nästan som en "trend" att inte göra det. Ingen av dom har rökt, den äldsta snusar lite nu. CITAT (pejori @ 10-12-2009, 14:14)  Precis...Här blev det aldrig något tjafs om saken.. Men jag personligen, var heller inte själv påverkad, när jag kom med "förbuden" Det är kanske inte lätt, att sätta regler som efterföljs, om man själv dricker för mycket som förälder. Det där tror jag också är viktigt, att man föregår med gott exempel. Vi kan visst ta ett glas till maten även om dom är med, men dom ska ju också se att man klarar det och att man stoppar i tid och inte blir påverkad. Sen kör vi stenhårt med varannan vatten och då blir man ju inte påverkad.
Redigerat av netaave: 10-12-2009, 14:17
--------------------
|
|
|
|
|
10-12-2009, 14:38
|

Medlem
Antal inlägg: 2 276
Medlem sedan: 06-06-2008
Medlem nr: 16 626

|
CITAT (netaave @ 10-12-2009, 14:21)  När det gäller narkotika så börjar ju de flesta med hasch och då är det ju rökningen man ska se upp med enligt Fmn. (Föräldraföreningen mot narkotika) Någon som inte röker cigaretter, röker ju inte hasch heller och frestas inte heller att prova tyngre grejer.
Det där tror jag också är viktigt, att man föregår med gott exempel. Vi kan visst ta ett glas till maten även om dom är med, men dom ska ju också se att man klarar det och att man stoppar i tid och inte blir påverkad. Sen kör vi stenhårt med varannan vatten och då blir man ju inte påverkad. Att röka cigaretter och cannabis har nog inte mycket till samband? Det finns många som röker cannabis men som undviker tobak och alltid har gjort det. Ja, att säga att barnen inte får dricka medan man själv gör det är nog inte någon bra metod för att få dem att lyssna. CITAT (4:an @ 10-12-2009, 14:29)  Vi i vår familj tror på att avdramatisera alkoholen...det innebär att ungdomarna har blivit erbjudna att smaka då vi druckit vin eller öl till maten på lördagkvällarna. Det var ungefär från 18 års ålder....sådär...Idag är dottern 26 år och näst intill total motståndare till alkohol och sonen på 22 kan gott ta sig en festkväll emellanåt. Det har aldrig blivit något överdrivet.....så jag och min man tror på att man inte skall göra det till något förbjudet utan istället visa hur man handskas med alkohol..... Jag tror nog också på den metoden, men den kan också slå fel som sagt. CITAT (MariaS @ 10-12-2009, 14:31)  Jag kan lova dig att så är fallet! Jag har en MYCKET bra relation med mina barn och vi kan tala om ALLT! Det var inte riktat mot dig. Jag säger bara att det är väldigt många föräldrar som tror att deras barn är små änglar medan det faktiskt inte ser ut så när föräldrarna inte är i närheten
Redigerat av Nauti: 10-12-2009, 14:36
--------------------
Earthlings - En dokumentär om människans syn på djur och hur hon behandlar djur. Med användning av dolda kameror får man se hur djur behandlas i kött-, klädes-, husdjurs-, nöjes- och forskningsindustrin.
|
|
|
|
|
10-12-2009, 16:52
|
Medlem
Antal inlägg: 8 016
Medlem sedan: 12-04-2004
Medlem nr: 3 244

|
CITAT (Nauti @ 10-12-2009, 14:38)  Att röka cigaretter och cannabis har nog inte mycket till samband? Det finns många som röker cannabis men som undviker tobak och alltid har gjort det. Det är inte ofta jag säger till nån att dom har helt fel men det gör jag nu, Föräldraföreningen mot narkotika är mycket sakliga och går inte ut med något dom inte är säkra på, dom bär dessutom på en erfarenhet om det här som ingen som inte upplevt det har. Föreningen består ju av enbart föräldrar med barn som knarkat. Just så här om rökningen står i den folder därifrån som delas ut till alla föräldrar med barn i åk 6 och är baserat på forskning. Nästan årligen i högstadiet har vi föräldrar kallats till nåt föräldramöte där polisen informerar om droger, har varit på sådana möten med alla mina tre och hört detta varje gång. För att bli hög på cannabis eller hasch som det också heter krävs det halsbloss, och halsbloss tar ingen som inte också röker cigaretter.
--------------------
|
|
|
|
|
10-12-2009, 18:47
|

Medlem
Antal inlägg: 2 276
Medlem sedan: 06-06-2008
Medlem nr: 16 626

|
CITAT (netaave @ 10-12-2009, 16:52)  Det är inte ofta jag säger till nån att dom har helt fel men det gör jag nu, Föräldraföreningen mot narkotika är mycket sakliga och går inte ut med något dom inte är säkra på, dom bär dessutom på en erfarenhet om det här som ingen som inte upplevt det har. Föreningen består ju av enbart föräldrar med barn som knarkat. Just så här om rökningen står i den folder därifrån som delas ut till alla föräldrar med barn i åk 6 och är baserat på forskning. Nästan årligen i högstadiet har vi föräldrar kallats till nåt föräldramöte där polisen informerar om droger, har varit på sådana möten med alla mina tre och hört detta varje gång. För att bli hög på cannabis eller hasch som det också heter krävs det halsbloss, och halsbloss tar ingen som inte också röker cigaretter. Föräldraföreningen mot narkotika har inte annat än skit att komma med vad jag har sett. Det är mycket avskräckargument baserade på ingenting där med. Jag sitter just för tillfället och läser deras drogsnurra, som innehåller en del skit som inte stämmer om man nu litar på forskare och vetenskapliga rapporter, vilket jag föredrar att göra framför en drös människor som får moralpanik direkt ordet drogbruk nämns. Att du säger att de baserar sin "fakta" på forskning säger egentligen inte mycket. Jag har kollat upp de källor som det hänvisas till i vissa fall och även konfronterat de som publicerat. Allt jag fick ut var en upprepning av sakerna som stod i artikeln och att påståendet och faktan kom från en nära vän som var självutnämnd expert i frågan. Jag frågade då om jag fick komma i kontakt med denne person och fråga vad han menade och i slutändan fick jag inte komma i kontakt med den som påståendet kom ifrån. Så mycket för den källkritiken och den källan  Detta var på en seriös och om jag inte minns fel, även statligt finansierad drogdesinformationssida. Ja, jag har hört en massa saker varje gång, vissa av dem var inte mindre lögn och påhitt än första gången jag hörde dem än sista gången. Man kan väl lära sig att röka eller dra halsbloss helt utan att någonsin har rört en cigarett i hela sitt liv? Varför skulle inte det gå? Rökning av andra substanser än tobak är väl vanligt inom många kulturer? Men visst kan det säkert avskräcka någon som inte röker att testa cannabis, tror dock inte att man kan dra slutsatsen att cigarettrökande är någon inkörsport till cannabis.
--------------------
Earthlings - En dokumentär om människans syn på djur och hur hon behandlar djur. Med användning av dolda kameror får man se hur djur behandlas i kött-, klädes-, husdjurs-, nöjes- och forskningsindustrin.
|
|
|
|
Inlägg i den här tråden
netaave Ska tonåringar få dricka cider m.m. hemma? 10-12-2009, 12:41 pejori Jag kan bara svara för hur jag gjorde...
Ett klart... 10-12-2009, 12:44 skogstroll nog ingen bra idé, man får en taskig syn på alkoho... 10-12-2009, 12:45 Nauti Det finns samband mellan hur tidigt man börjar dri... 10-12-2009, 13:34 skogstroll kanske nån borde sagt nåt när man var yngre om att... 10-12-2009, 13:41 Nauti kanske nån borde sagt nåt när man var yngre om att... 10-12-2009, 13:53 skogstroll måste säga att skräckisarna om droger gick hem hos... 10-12-2009, 13:55 Nauti måste säga att skräckisarna om droger gick hem hos... 10-12-2009, 14:04 skogstroll tja försöka duger.... jag har i alla fall inte rör... 10-12-2009, 14:05 MariaS Mina döttrar har fått lov att smaka, när de suttit... 10-12-2009, 14:09 pejori Mina döttrar har fått lov att smaka, när de suttit... 10-12-2009, 14:14 Nauti Däremot har de ALDRIG fått tillgång till alkohol t... 10-12-2009, 14:25  MariaS Så där har jag hört många föräldrar säga och vara ... 10-12-2009, 14:31   skogstroll Jag kan lova dig att så är fallet! Jag har en ... 10-12-2009, 14:47  netaave Så där har jag hört många föräldrar säga och vara ... 10-12-2009, 14:31   Snöflinga Det är inte ofta jag säger till nån att dom har he... 10-12-2009, 18:27    Aqvakul Rätta mig om jag har fel men jag har blivit inform... 10-12-2009, 18:33     Nauti Jovisst, men rökning är i Sverige den helt dominer... 10-12-2009, 18:49    netaave Rätta mig om jag har fel men jag har blivit inform... 10-12-2009, 19:02 pejori När det gäller narkotika så börjar ju de flesta me... 10-12-2009, 14:43  Huggorm Precis...
Det är en skröna att barn som får sprit... 10-12-2009, 14:48   pejori Så fungerade det inte för mig. Min far drack för m... 10-12-2009, 14:52    MariaS Som sagt, undantagen finns, men det är inte för sk... 10-12-2009, 14:57     pejori Där är faktiskt jag själv ett bra exempel. Själv f... 10-12-2009, 15:01      Nauti Så att neka och förklara varför, är nog det bästa ... 10-12-2009, 15:04       MariaS Eller helt enkelt förklara varför de inte skall gö... 10-12-2009, 15:17      Aqvakul Så att neka och förklara varför, är nog det bästa ... 10-12-2009, 16:37 Huggorm Den yngsta som ju också dansar har tagit ett beslu... 10-12-2009, 14:46 4:an Vi i vår familj tror på att avdramatisera alkohole... 10-12-2009, 14:29 skogstroll jag håller med huggormen, man kan inte veta hur va... 10-12-2009, 14:49 skogstroll jag tror det kan ligga något genetiskt bakom men a... 10-12-2009, 14:53 netaave Jag är också dotter till en alkoholist, vilket med... 10-12-2009, 17:05 Inga från Närke Mina föräldrar varken drack eller rökte men tyvärr... 10-12-2009, 17:05 pejori Mina föräldrar varken drack eller rökte men tyvärr... 10-12-2009, 17:11 netaave Jag tror skolornas information är bra mkt bättre n... 10-12-2009, 17:08 Nauti Jag tror skolornas information är bra mkt bättre n... 10-12-2009, 18:51  netaave Det har jag inte märkt av. Det var inte länge seda... 10-12-2009, 19:09   Nauti Är du missbrukare själv? Du verkar så insatt och k... 10-12-2009, 19:13    *Stintan* Det kan du ju få fundera över. Om jag nu läst in m... 10-12-2009, 19:31     Nauti Hur står det till egentligen Nauti? Varför ställe... 10-12-2009, 19:39    Gunilla T Sedan måste jag fråga, tror du att man kan bruka c... 10-12-2009, 21:30     herkules /..../
Allt bruk av cannabis är missbruk, ... 10-12-2009, 21:45      Nauti nej, allt bruk av cannabis är inte missbruk, jag h... 10-12-2009, 21:51       MariaS Jag skulle gärna se cannabis legaliseras för medic... 10-12-2009, 22:03        pejori Cannabis finns redan receptbelagt för medicinskt b... 10-12-2009, 22:04        herkules Cannabis finns redan receptbelagt för medicinskt b... 10-12-2009, 22:12         pejori jag tänker att man ska få cannabis tidigare, inte ... 10-12-2009, 22:24        Nauti Cannabis finns redan receptbelagt för medicinskt b... 10-12-2009, 22:12      Gita jag tycker man är alkis om man dricker vin/alkohol... 10-12-2009, 22:03       herkules Oj, enligt ditt sätt att se är nästan alla jag kän... 10-12-2009, 22:06     Nauti Det finns ett stort antal människor som använder c... 10-12-2009, 21:50      pejori Fast det är ju mycket ovanligare att man blir bero... 10-12-2009, 21:54       herkules /.../
Du låter som du lever i drogkvartere... 10-12-2009, 21:59        pejori där har jag bott! och de pratar inte alls sådä... 10-12-2009, 22:03         Nauti :giggle: :giggle: Alla missbrukare säger, "j... 10-12-2009, 22:07          pejori Ja, det är nog ganska typiskt för en hel del missb... 10-12-2009, 22:16         herkules :giggle: :giggle: Alla missbrukare säger, "j... 10-12-2009, 22:22          pejori jag tycker du tänker snett, missbruk är missbruk, ... 10-12-2009, 22:25       Nauti Därför att cannabis är olagligt, det är inte vin..... 10-12-2009, 22:03      Gunilla T Fast det är ju mycket ovanligare att man blir bero... 10-12-2009, 22:10       Nauti Betydligt fler människor dricker alkohol än röker ... 10-12-2009, 22:18       pejori Betydligt fler människor dricker alkohol än röker ... 10-12-2009, 22:21      KRT Fast det är ju mycket ovanligare att man blir bero... 10-12-2009, 22:18       MariaS Cannabis, slår direkt på en typ av receptorer som ... 10-12-2009, 22:23     Aqvakul Allt bruk av cannabis är missbruk, det är en illeg... 10-12-2009, 21:51      Nauti Missbruk innebär för mig beroende och negativa kon... 10-12-2009, 22:01 Huggorm Är det inte så att de som börjar röka i tonåren of... 10-12-2009, 18:48 Huggorm Jag tror inte att de flesta rökarna testar cannabi... 10-12-2009, 18:51 Nauti Jag tror inte att de flesta rökarna testar cannabi... 10-12-2009, 18:55  Anki på Öland ..................Cannabis är väl det lättaste av ... 10-12-2009, 21:15   Nauti Precis så sitter säkert ungdomar som är på väg att... 10-12-2009, 21:20 Huggorm Jag betvivlar att det är skolornas propaganda som ... 10-12-2009, 18:55 Gudrun i Göteborg Handlar den här tråden om cider? Mina barn fick de... 10-12-2009, 19:36 *Stintan* Handlar den här tråden om cider? Mina barn fick de... 10-12-2009, 19:43  Nauti Det fick mina tjejer också och dom har varken bliv... 10-12-2009, 19:48   pejori Tydligen så kan jag det. Jag vet att FMN absolut i... 10-12-2009, 20:47    MariaS Med ditt sätt att argumentera, har du om inte anna... 10-12-2009, 20:54    Nauti Med ditt sätt att argumentera, har du om inte anna... 10-12-2009, 21:12 herkules jag tycker folk som dricker är dumma i skallen.
s... 10-12-2009, 20:56 Meriona Fast de kan köpa de på krogen från de fyller arton... 10-12-2009, 20:59 pejori Fast de kan köpa de på krogen från de fyller arton... 10-12-2009, 21:08 Aqvakul Problemet i vår familj var med sonen, som har en 3... 10-12-2009, 21:05 Aqvakul Sonen har alltid lyckats hantera sitt alkoholintag... 10-12-2009, 21:11 pejori Sonen har alltid lyckats hantera sitt alkoholintag... 10-12-2009, 21:14 Nauti Vill de få tag på sprit så får de det. Vad är då b... 10-12-2009, 21:15 gnon49 Hur ungdomar förhåller sig till alkohol eller andr... 10-12-2009, 21:15 Aqvakul Hur ungdomar förhåller sig till alkohol eller andr... 10-12-2009, 21:16 Meriona Hur ungdomar förhåller sig till alkohol eller andr... 10-12-2009, 21:17 pejori Hur ungdomar förhåller sig till alkohol eller andr... 10-12-2009, 21:18 MariaS Hur ungdomar förhåller sig till alkohol eller andr... 10-12-2009, 21:31 Gita Hur ungdomar förhåller sig till alkohol eller andr... 10-12-2009, 21:55 gnon49 Är själv helnykterist, men cider tycker jag om. ja... 10-12-2009, 21:38 MariaS Är själv helnykterist, men cider tycker jag om. ja... 10-12-2009, 21:42 KRT Intressant diskussion detta.... Förs plötsligt sis... 10-12-2009, 21:41 Aqvakul Det finns ett väldigt stort intresse från väldigt ... 10-12-2009, 22:24 gnon49 Ett utdrag.
“Att cannabisrökning kan skapa ... 10-12-2009, 22:24
2 sidor
1 2 >
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|