Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Jordförbättring, Sand i lera
          Jörgen
          Inlägg 29-01-2003, 23:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 100
          Medlem sedan:
          03-11-2002
          Medlem nr: 111



          Hej alla med vårkänslor.
          Jag sitter ofta och bläddrar trädgårdstidningar av olika slag. Där kommer det ofta s.k expertråd om jordbättring av t. ex lerjord. Då tycker vissa att att det kan vara bra att blanda in en del sand och vissa andra att man absolut inte skall blanda in sand, för då blir som cement. Vilket är egentligen rätt? Jag har faktiskt provat att blanda in lite sandig skogsjord i min lerjord, men har inte märkt någon speciell förändring. I alla fall inte till
          det sämre.
          Jörgen i leran.


          --------------------
          Lerzon 1.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 31-01-2003, 22:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Jag har samma erfarenhet som Ingan - lerjorden fungerar bättre med täckodling. Dels stelnar ju inte skorpan, dels blir den mer "lös" så att växterna lättare kan ta del av dess fördelar. Jag tror att en anledning är att maskar m fl håller jorden levande ända upp i ytskiktet när man täcker den.

          Även en liten täppa med lerjord tar flera år att förbättra. Det tar tid för jorden att riktigt "blanda ihop sig", även om man tycker att man själv geggar ihop sanden och komposten väl med lerjorden. Därför kan täckodling vara bra de första åren man bearbetar lerjorden.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-07-2025, 20:21
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon