Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Klätterrosor i skugga + frostblommande ros, behöver tips
          Cilla
          Inlägg 30-06-2004, 00:12
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Jag har släppt loss ett långsamt växande rosintresse och har sedan i våras satt in en hel del nytt och planterat om gammalt hos mig.

          Nu vill jag sätta två klätterrosor i en båge där det är skugga, men hyfsat ljus från ganska öppen himmel (dvs jag har inte hunnit få upp alla planterade träd där än...). Klematis och skuggmorell har inga problem att sätta blom och bär där, men det är bara fläckvis sol korta stunder på dagen. Zon 3, ganska torrt men det kan fixas, inte mycket vind.

          Vill också hitta rosor med lång eller mycket sen blomning. Sort, växtsätt, färg och annat har mindre betydelse än att rosen står kvar länge. Också zon 3, kan få övriga förhållanden som den vill ha.

          Vad föreslår ni?


          --------------------
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 01-07-2004, 01:10
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Tack Sommartorparn!

          Jag klipper in din/Flora Linnéas lista i anteckningsboken direkt...

          Det ska bli ljusblommande, kanske vita rosor i min portal hart jag tänkt mig. Fast vem vet, det kanske blir inslag av en liten röd också...

          Portalen där de ska klättra står sedan flera år i båge över grinden som vetter åt stigen. En slaskig vinter böjde jag ett armeringsjärn där och klädde med murgröna av plasttyg och en massa papperstulpaner, rosdito mm. Det var menat som något uppiggande den vintern men den har fått vara kvar. Brukar köpa in ett fång pappblommor när det finns billiga och "plantera nytt" i den till vintern.

          Men så började två lönnar växa vid armeringsportalens sidor. De har jag nu slingrat uppför portalen. Om ett par år har de nog nått upp för att möta varandra.

          Ja, och så ovanpå allt detta har jag tänkt mig två klätterrosor som kan hakas fast i lönnarnas små sidogrenar. Lönnarna får göra stadgan åt portalen, rosorna får göra fint på sommaren tänkte jag och plastpappblomstren får sticka fram lite diskret på vintern kanske.

          Lager på lager i trädgården - någon som känner igen sig?


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-12-2025, 10:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon