CITAT (Maggan H @ 09-01-2010, 16:45)

Jag sådde 1 mars i fjol och här var det fullt tillräckligt, de blommade ganska länge. Jag skulle inte kunna härbärgera dom om jag sådde nu, minns att jag ändå toppade mina förra året och ändå hade jag problem, de klänger ju fast sig i allting!

Tack Maggan……

Det var precis det där jag satt och funderade på efter att ha läst i ”såklådetråden”. Jag har beställt frön från Konnässörsklubben och de har inte kommit än.
Jag fick ju en planta av dig i fjol och det var nog svårt att hålla den inne till i juni. De tog tag och klängde i precis allt! Bara man gick förbi den slängde den ut en tentakel……Ungarna kallade den ”monsterblomman” och hittade på de mest hårresande historier om vad som kunde hända om den fick tag i en

.
Det där med att de inte vill blomma….kan det ha med hur mycket man göder

? Mina blommade nämligen från mitten av juli till frosten tog den i början av oktober. Bilden är tagen den 8/10.
Jag var inte så snäll med min.....Den fick bo i en stor kruka med jord som jag odlat tomater i förra året. Jag bara grävde om och gödslade lite. Det var meningen att jag skulle förbättra jorden mer men den såg ut att må så bra att den fick fortsätta med den "taskiga" jordmånen.
Sen fick den bara sporadisk någon lite skvätt Blomstra under sommaren
klockranka__Large_.JPG ( 113.93k )
Antal nedladdningar: 159/Anki